TYP: a1

Kon-Tiki2 zakończona niepowodzeniem

poniedziałek, 21 marca 2016
Redakcja/MF
Niestety niepowodzeniem zakończyła się wyprawa Kon’Tiki2. Jej uczestnikom udało się dotrzeć do Wyspy Wielkanocnej, ale w drodze powrotnej przeszkodziła im zła pogoda. Po 43 dniach od wypłynięcia ekspedycja została przerwana.


Fot. Kon-Tiki2

Ekspedycja Kon-Tiki2 wypłynęła w listopadzie z Peru. Miała powtórzyć legendarny wyczyn norweskiego antropologa i podróżnika Thora Heyerdahla, który w 1947 roku z pięcioma towarzyszami zbudował tratwę z balsy i przepłynął z Peru do wysp Tuamotu. W Kon-Tiki 2 udział wzięli również Norwegowie, ale także kilku Rosjan, Maoryska, Szwed, Peruwiańczyk, Anglik i Meksykanin. Chodziło nie tylko o przygodę ale i naukę, bowiem wśród członków wyprawy znaleźli się biolog, oceanografka i specjalista od nowych technologii. Żeglarze zaczęli od ścięcia 44 drzew balsy w Ekwadorze, tak jak Heyerdahl po czym z pomocą peruwiańskich marynarzy śmiałkowie zbudowali dwie tratwy i wyruszyli w morze.

Po 43 dniach dwie tratwy dopłynęły do Wyspy Wielkanocnej czyli ponad 3,7 tys. km dalej. W styczniu uczestnicy ruszyli z powrotem i jednak musieli wezwać pomoc, bo w dotarciu do brzegów Ameryki Południowej przeszkodziła im niekorzystna pogoda. Uczestnicy wyprawy zmuszeni byli wezwać pomoc – udzielił jej przebywający akurat w pobliżu statek Hokuetsu Ushaka. Wszyscy uczestnicy wyprawy są już bezpieczni.

Mimo iż nie udało się zrealizować zamierzeń wyprawy, jej uczestnicy są zadowoleni. Zgromadzili bowiem sporo danych o zmianach klimatycznych i zanieczyszczeniach oceanu. Tagi: Kon-Tiki, wyprawa, tratwa, balsa, Heyerdahl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912