Okazuje się, że wybuch wulkanu w archipelagu Tonga ma coraz większe i nieoczekiwane skutki. Spowodował między innymi wielką, gwałtowną falę, która uderzyła w zbiornikowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru. W wyniku uderzenia wyciekły do morza znaczne ilości ropy, doprowadzając do najgorszej w Peru katastrofy ekologicznej.
????Environmental disaster in Peru ????
— Fridays For Future MAPA (@FFFMAPA) January 21, 2022
On January 15, the La Pampilla refinery in Lima caused the largest environmental disaster due to oil spill in Peru. This refinery is owned by @RepsolWorldwide. Activists from @futureperu are demanding the company to take responsibility. pic.twitter.com/sX0pGYNOB7
Zbiornikowiec Mare Doricum, którego armatorem jest Fratelli d'Amico Armatori SpA z Włoch, armatorem zarządzającym i operatorem - Teekay Tankers Chartering z Singapuru dostarczał 1 mln baryłek ropy z Brazylii. Rozładunek odbywał się w terminalu offshore, przez boję SBM. Uderzenie fali spowodowało prawdopodobnie przerwanie lub niekontrolowane, awaryjne odłączenie przewodu przeładunkowego.
Zgodnie z informacjami peruwiańskich władz, wyciek uszkodził ok. 18 tys. km kw. pokrytej roślinnością strefy ochrony środowiska, w której żyją różnorodne gatunki zwierząt.
Władze zamknęły trzy zniszczone przez wyciek plaże. Trwa ich oczyszczanie. Poinformowano o odnalezieniu martwych zwierząt pokrytych ropą. Ministerstwo sprawa zagranicznych Peru zażądało od operatora rafinerii i jej morskiego terminalu przeładunkowego, hiszpańskiego przedsiębiorstwa Repsol, natychmiastowej rekompensaty szkód.
W wypowiedziach do mediów przedstawiciele rafinerii zaprzeczają, jakoby Repsol ponosił odpowiedzialność i twierdzą, że wyciek był ograniczony. W sprawie roli Repsola w katastrofie ekologicznej śledztwo wszczęła peruwiańska prokuratura. Jeden z czterech terminali rafinerii zostanie zamknięty do czasu ustalenia przyczyny wycieku ropy.
Rafineria La Pampilla powstała u wybrzeży miasta portowego Callao położonego 12 km na zachód od Limy. To największa rafineria w Peru, która zaopatruje ponad połowę lokalnego rynku paliw.
Tagi: Peru, ekologia, katastrofa