TYP: a1

Ile straciła branża morska przez piratów

sobota, 13 kwietnia 2013
Od 5,7 do 6,1 miliardów dolarów kosztowała światową branżę morską działalność somalijskich piratów, informuje portal www.rynekinfrastruktury.pl. W ciągu roku koszty generowane przez piractwo spadły o 12,6 %. Armatorzy przestali „uciekać” przed piratami i podjęli z nimi walkę z użyciem broni.

W 2012 roku znacznie wzrosły wydatki armatorów poczynione na ochronę swoich jednostek. Wydano na nią, wedle szacunków, między 1,15 a 1,53 mld dolarów (ponad 2 razy więcej niż rok wcześniej). Mniejszy niż wcześniej udział w kosztach ma za to zużycie paliwa, wynikające z szybszego poruszania się statków płynących przez niebezpieczne rejony.

Do porwań statków wraz z ładunkiem i załogą dochodzi rzadko: w zeszłym roku piratom udało się przejąć statek ośmiokrotnie. Okupy zapłacone piratom stanowią jedynie 1% wszystkich kosztów poniesionych przez armatorów.

Raport fundacji One Earth Future i Oceans Beyond Piracy: raport.pdf

Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912