TYP: a1

Coraz więcej łodzi-widmo u wybrzeży Japonii

poniedziałek, 4 grudnia 2017
Redakcja/MF

Na północnym wybrzeżu Japonii nad Morzem Japońskim, w prefekturze Yamagata znaleziono szczątki czterech osób. Jak poinformwały lokalne władze, szczątki jednej z osób znaleziono w wodzie niedaleko portu rybackiego, a dwóch innych - na plaży oddalonej o około 500 metrów. 

 


Przy szczątkach odnaleziono ślady świadczące, że ofiary mogą pochodzić z Korei Północnej. Policja bada potencjalne powiązania szczątków z odnalezioną kilka dni wcześniej na sąsiednim wybrzeżu prefektury Akita wywróconą drewnianą łodzią. W tej samej prefekturze odnaleziono również ludzki szkielet oraz kawałki drewna, wyglądające na kawałki łodzi. 

W ostatnim czasie na północnym wybrzeżu Japonii odnaleziono kilka łodzi pochodzących prawdopodobnie z Korei Płn. 26 listopada na jednej z nich, w miejscowości Oga, znaleziono zwłoki ośmiu osób. 


Łodzie widmo, puste lub z makabrycznymi szczątkami przypływające z Korei to w Japonii znane już zjawisko. Łodzi takich odkrywa się kilkadziesiąt rocznie – w tym roku było ich już ponad 40,w 2016 roku ponad 60. Hipotez na temat tego, kim są ofiary, jest kilka. Mogą być zarówno uciekinierami (większość północnokoreańskich uciekinierów co prawda wybiera docelowo Koreę Południową lub Chiny, ale zdarzają się też przypadki udanych morskich ucieczek do Japonii) lub…szpiegami. Z którymi również Japończycy mieli do czynienia w przeszłości. 


Trzecia hipoteza mówi, że za morskie ofiary odpowiedzialny jest coraz większy głód panujący w Korei Północnej. W poszukiwaniu ryb na morze wyprawia się coraz więcej osób niedoświadczonych, w starych lub niesprawnych łodziach. Tę hipotezę może potwierdzać przypadek z połowy listopada. Również odnaleziono wtedy łódź, na szczęście 8 jej pasażerów było wciąż żywych. Byli, jak się okazało, rybakami, a ich łódź została zniszczona przez sztorm. Mężczyźni po kilku dniach wrócili do domu. Jest także potwierdzone, że w 2015 roku, kiedy w Korei Płn. także panował głód, na morze masowo wyprawiano żołnierzy z zerowym doświadczeniem morskim. Co skutkowało również masowo pojawiającymi się na japońskim wybrzeżu wrakami i zwłokami. 

Tagi: szczątki, łódź, Korea Północna, głód
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912