TYP: a1

Chemikalia zabarwiły lagunę na różowo

wtorek, 27 lipca 2021
Z mediów

Oczywiście uważamy, że różowy to przepiękny kolor i różowy piasek na plażach Sardynii nas zachwyca, ale okazuje się, że róż może być także objawem ekologicznej katastrofy. Tak jest w przypadku Laguny Corfo w południowym regionie Patagonii w Argentynie, która zmieniła kolor na jasnoróżowy. Eksperci za przebarwienie obwiniają środek chemiczny używany do konserwacji krewetek.

 

Od dawna już mieszkańcy laguny skarżą się na nieprzyjemne zapachy i inne problemy ze środowiskiem. Apogeum nadeszło, kiedy w ubiegłym tygodniu wody laguny przybrały jadowity różowy kolor, który utrzymywał się kilka dni. Zdaniem ekologicznych aktywistów, winne temu są znajdujące się nad wodami laguny fabryki rybne. W fabrykach do konserwacji krewetek na eksport używany jest siarczyn sodu a ścieki z fabryk trafiają do rzeki Chubut, która zasila lagunę a także inne źródła wody w regionie. Opinię tę potwierdzają specjaliści – m.in. inżynier środowiska i wirusolog Federico Restrepo, który mówi, że zabarwienie jest spowodowane siarczynem sodu w odpadach rybnych, które zgodnie z prawem, powinny być utylizowane.

 

Laguna nie jest używana do celów rekreacyjnych. Regularnie jest też zanieczyszczana przez zakłady przemysłowe w rejonie Trelew. Zaniepokojeni skalą procederu mieszkańcy Rawson sąsiadującego z Trelew zablokowali drogi, którymi ciężarówki przewożą odpady rybne do oczyszczalni na obrzeżach miasta. Z powodu protestu władze prowincji zezwoliły fabrykom...na zrzucanie odpadów do laguny Corfo. - Czerwony kolor nie powoduje szkód i zniknie w ciągu kilku dni - zapewniał w zeszłym tygodniu szef kontroli środowiska w prowincji Chubut, Juan Micheloud.

 

 


 


 

Tagi: Laguna Corfo, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894