TYP: a1

Bavaria Yachts z wnioskiem o upadłość

poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Z mediów/Gazeta Wyborcza

Do sądu trafił oficjalny wniosek o upadłość Bavaria Yachts, słynnej niemieckiej stoczni jachtowej.

O sprawie poinformowała Süddetsche Zeitung a informację potwierdził rzecznik firmy. Według jego słów, sąd w Würzburgu, gdzie trafiła sprawa, może zarządzić postępowanie upadłościowe.

Informacja jest o tyle szokująca, że jeszcze niedawno stocznia publikowała informację o rekordach sprzedaży. Imponujące wrażenie robiła też ekspozycja firmy na targach w Düsseldorfie. Jednak okazuje się, że większość tych działań było pozorami, bowiem firma już od pewnego czasu była mocno zadłużona. Jej działalność była deficytowa a kryzys pogłębił zakup w 2014 roku francuskiej stoczni Nautitech. Obecnie kredytowe zadłużenie firmy sięga obecnie kilkuset milionów euro.

Według komentatorów, zadłużenie firmy może wynikać z polityki prowadzonej przez Lutza Henkela, CEO firmy, którego pomysłem była zmiana strategii i nastawienie się na produkcję luksusowych łodzi (wcześniej Bavaria była producentem dość tanich i popularnych jednostek). Wspomniany Lutz Henkel zresztą stracił swoje stanowisko. 

Jak podaje rzecznik firmy, upadłość nie musi oznaczać, że stocznia wkrótce zbankrutuje. -Trwa ratowanie firmy. Naszym celem jest dalsze budowanie jachtów w przyszłości – dodał rzecznik.

Bavaria Yachts ma siedzibę w Giebelstadt (w pobliżu Würzburga). W zakładzie pracuje ponad 600 osób. Jachty tej stoczni są bardzo popularne w ofercie czarterowaj np. w Chorwacji i do tej pory stocznia była liderem rynku produkcji łodzi żaglowych.

Wniosek o upadłość nie dotyczy spółki zależnej Bavaria Yachts we francuskim Rochefort - Bavaria Catamarans.

 

Tagi: Bavaria Yachts, upadłość, stocznia
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912