TYP: a1

"Barlovento II" wraca do domu

czwartek, 23 października 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Wszystkich miłośników żeglarstwa zapraszamy na powitanie jachtu „Barlovento II”, który w sobotę powraca do Gdyni po ponad 4-miesięcznym rejsie po wodach Arktyki. O wrażeniach z wyprawy opowiedzą jej uczestnicy podczas konferencji prasowej.

Lodowe krainy - powrót Barlovento II
Fot. www.lodowe-krainy.pl

Przypomnijmy: „Barlovento II” wyruszył w rejs z Gdyni w połowie czerwca z ambitnym celem dopłynięcia najdalej na północ w historii żeglarstwa. Cel nie został osiągnięty, bo na przeszkodzie stanął lód, ale ekspedycja i tak zapisuje się w annałach jako jedna z największych arktycznych wypraw w dziejach polskiego żeglarstwa.

Rejs trwał 134 dni. W tym czasie „Barlovento II” pokonał 8852 mile morskie w 8 etapach. Kapitanowie zmieniali się czterokrotnie, wśród nich był organizator rejsu Maciej Sodkiewicz. Przez pokład jachtu przewinęło się 59 załogantów. Wśród nich było 42 mężczyzn i 17 kobiet. Najmłodszy uczestnik rejsu miał 18 lat, a najstarszy 72.



Żeglarze pochodzili z całej Polski: Warszawy, Przemyśla, Krakowa, Mielca, Wrocławia, Katowic, Lublina, Chorzowa, Kielc, Sopotu, Pułtuska, Tczewa, Milanówka, Płocka, Łodzi, Pszczyny i Poznania. Ale nie tylko, bo byli także Polonusi ze: Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii a nawet Australii.

Powitanie jachtu i jego załogi odbędzie się w najbliższą sobotę (tj. 25 października) o godz. 11 w gdyńskiej marinie. Połączone zostanie z konferencją prasową w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego (który był patronem ekspedycji). Serdecznie zapraszamy pasjonatów żeglarstwa i dziennikarzy.

Więcej o wyprawie przeczytać można na: www.lodowe-krainy.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912