TYP: a1

Zimą chodź nad Wisłę

sobota, 4 grudnia 2010
Przemek Pasek / Ja Wisła
Ja WisłaFundacja Ja Wisła mimo zimowej aury gorąco zachęca do aktywnego i twórczego spędzania czasu nad Wisłą w grudniu.

W sobotę 4 grudnia rozpocznie się pierwsze z cyklu sześciu spotkań żeglarsko-szkutniczych z wcześnie urodzonymi miłośnikami Królowej Rzek. W najbliższą sobotę gospodarzem spotkania będzie Mieczysław Kowalski (lat. 84). Mieciu był komandorem inauguracyjnego, 526 kilometrowego rejsu krypy Basonia po Wiśle w maju 2009 roku. Całą 33 dniową drogę przepłynął na bosaka. Żeby się nie przeziębić oczywiście. Od połowy rejsu w ogóle nie rozbijał namiotu, spał na pokładzie pod niebieska plandeką. Wstawał o świcie ciesząc się z każdego dnia jak dziecko. Mile widziane więc przybycie z dziećmi. W programie spotkania: opowieści o żeglarstwie wiślanym, nauka wiązania węzłów, wyciąganie łódek z wody, budowanie igloo z lodu i gawęda przy ognisku (proszę zabrać kiełbaski!). Zajęcia trwają od 11, co najmniej do 14. Wstęp wolny.

W niedzielę 5 grudnia rozpocznie się pierwsza z cyklu sześciu nadwiślańskich wycieczek. Spotykamy się o godzinie 11 na barce Herbatnik w Porcie Czerniakowskim. Trasa 1: Port Czerniakowski - Cytadela, tytuł: Rzeczne Miasto Warszawa, długość około 5 km. Na rozgrzewkę trasa krótka, ale historią zmagań mieszkańców Warszawy z Wisłą nasycona mocno: Port Zimowy na Czerniakowie i Warszawska Stocznia Rzeczna, Towarzystwo Żeglugi Parowej Andrzeja Hr. Zamoyskiego i Parochodztwo Mawrenkija Fajansa na Rjekie Wislje, Klub Syrena (Rejsy) i największa kotwica w Warszawie (z francuskiego pancernika), Kościół trynitarski i historia krzyża, co Wisłą przypłynął. Statek Bajka na rzece czerwonej od krwi, we wrześniu 44'. Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, most łazienkowski, Poniatowskiego, kolejowy, świętokrzyski, śląsko-dąbrowski, dwa mosty gdańskie, i drugie siedem nieistniejących, a stojących niegdyś na tym odcinku rzeki. Bulwar Wiślany na chwilę przed rewitalizacją, być może po raz ostatni oryginalne kamienne bruki wybrzeża Kościuszkowskiego dotknąć będzie można. Model pomnika Syreny niestosownie do pory roku odzianej, szeroko otwartymi oczyma Krysi Krachelskiej na CNK się gapi. A na Wiśle? W tężejącym mrozie kwiaty śryżowych nenufarów z mewami siodłatymi płyną spokojnie do Gdańska. Stadka traczy bielaczków w ryb łowieniu z kormoranami rywalizują. Na zakończenie ok. godziny 13 kolokwium przy kaszance w barze Pod Rurą. Bielik w lunecie zamurowany. Udział w spacerach jest płatny, 10 zł bilet normalny, 5 zł niemoralny.

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą wybrać się z nami na spacer, mamy ofertę specjalną: przyjedziemy z wykładem i pokazem slajdów, opowiemy i pokażemy: jaka była, jaka jest i jaka może być Wisła w Warszawie. Oferta skierowana do warszawskich placówek edukacyjnych: szkół, świetlic, domów kultury, uniwersytetów 3 wieku, ośrodków wychowawczych itp. Wykład trwa 45 minut i jest bezpłatny. Zainteresowane instytucje prosimy o kontakt z koordynatorem, celem umówienia terminu: e-mail: anna.wierzejska@jawisla.pl, telefon: 503 099 975

Projekt: Chodź Nad Wisłę 2010, realizuje Fundacja Ja Wisła przy wsparciu m. st. Warszawy, a w ramach 20 % wkładu własnego, dzięki odpłatnej działalności pożytku publicznego.

Podczas spacerów, wykładów i zajęć żeglarskich można będzie nabyć cegiełki za jedyne 20 zł/ szt, na ratowanie pływającej przystani Maurycego Fajansa- Dworca Wodnego z końca XIX w . Wspierajcie remont najstarszej na Wiśle - barki Muzeum Wisły!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008