TYP: a1

Wypadek na Jeziorze Święcajty

czwartek, 6 lipca 2017
http://wegorzewo.policja.gov.pl/

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności wywrócenia się łodzi na Jeziorze Święcajty. Na łodzi znajdowała się 5-osobowa załoga. Jedna z uczestniczek została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Suwałkach. Druga osoba trafiła na obserwację do szpitala w Giżycku. W chwili zdarzenia cała załoga miał na sobie kamizelki ratunkowe.

[t][/t] [s]Fot. Monika Frenkiel[/s]

We wtorek około godziny 12.00 oficer dyżurny węgorzewskiej policji otrzymał informację od Straży Pożarnej  o wywróconej łodzi na Jeziorze Święcajty. Na miejsce pojechali policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Jak ustalili,  jeden z obozów żeglarskich prowadził w tym czasie zajęcia na wodzie, przygotowujące uczestników do zdobycia patentu na żeglarza jachtowego. Na łodzi typu Tango znajdowała się 5-osobowa załoga – instruktor oraz 4 uczestników  w wieku 14-15 lat. W pewnym momencie z nieustalonej jeszcze przyczyny  łódź wywróciła się  i cała załoga znalazła się w wodzie. Cztery osoby zostały wyciągnięte przez ratowników MOPR, natomiast piąta znajdowała się pod łodzią. 15-latka została wyciągnięta przez strażackich płetwonurków. Do chwili przyjazdu karetki pogotowia, strażacy prowadzili akcję reanimacyjną. 15-latka z przywróconymi funkcjami życiowymi została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Suwałkach. Druga z uczestniczek trafiła na obserwację do szpitala w Giżycku. Pozostałym osobom nic się nie stało.

W chwili zdarzenia cała załoga miała na sobie kamizelki ratunkowe. Instruktor był trzeźwy.

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają przyczynę i okoliczności tego zdarzenia.

 

Tagi: wypadek, Święcajty, kurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912