TYP: a1

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie Pętli Mazurskiej

poniedziałek, 7 listopada 2022
Informacja prasowa/Wody Polskie

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie budowy Pętli Mazurskiej. Zaplanowano dwa spotkania konsultacyjne – w Orzyszu 9 listopada oraz w wersji on-line 14 listopada. Konsultacje organizuje Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. 


Spotkanie poświęcone opracowaniu „Wstępnego studium wykonalności dla zadania pn.: Pętla Mazurska - budowa drogi wodnej łączącej jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy” zaplanowane jest  9 listopada 2022 r. o godzinie 10:00 przy ul. Rynek 3 w Bibliotece Polana Kultury w Orzyszu (czytelnia na parterze w budynku Ratusza) oraz online 14 listopada 2022 r. o godzinie 10.00 - udział w spotkaniu będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym na adres: agnieszka.mazurek@anteagroup.pl.


Droga wodna jaką w zamierzeniu ma być Pętla Mazurska składa się z 2 odcinków - części wschodniej i zachodniej. Zakresem analiz została objęta część wschodnia planowanej drogi wodnej o długości ok. 30 km łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy przez jeziora Wojnowo, Buwełno oraz Tyrkło. Obecnie pomiędzy jeziorami Buwełno i Tyrkło nie występuje bezpośrednie połączenie. Są one oddzielone od siebie lądem o długości 1,6 km w linii prostej ze wzniesieniem wysokości około 36 m. Dla zastosowania ciągłości szlaku żeglugowego konieczne jest wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających pokonanie odcinka lądu między jeziorem Buwełno i Tyrkło.
Rozpatrywane są cztery warianty przeprowadzenia wschodniego odcinka Pętli Mazurskiej. Warianty różnią się umiejscowieniem przebiegu drogi wodnej i proponowanymi rozwiązaniami technicznymi. Celem analiz zawartych w studium jest wybór wariantu najkorzystniejszego z uwzględnieniem uwarunkowań technicznych, ekonomicznych i środowiskowych. 

 

Tagi: Pętla Mazurska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912