Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie prowadzi prace pogłębiające koryto Wisły w regionie Płocka. Prace prowadzone są w ramach działań przeciwpowodziowych i mają zmniejszyć ryzyko tworzenia się na rzece zatorów lodowych w okresie zimowym.
Pogłębianie Wisły odbywa się m.in. w okolicy miejscowości Pieńki Ośnickie, powyżej Płocka. Planowane wydobycie osadu z dna rzeki w tym rejonie ma wynieść 100-110 metrów sześc. Pogłębianie koryta Wisły odbywa się także poniżej Płocka, w rejonie miejscowości Nowy Duninów. Tam zakładane wydobycie osadu z dna rzeki to 15-20 tys. metrów sześc.
Jak podaje PAP, celem prac jest zmniejszenie ryzyka powstawania zatorów, usprawnienie przepływu wód wezbraniowych i polepszenie warunków żeglugowych.
Prace mają potrwać do 1 grudnia. Ich koszt to prawie 900 tys. zł.
Według szacunków, ilość osadu spływającego każdego roku z górnego biegu Wisły w rejon Płocka i Zbiornika Włocławskiego to ok. 1,5 mln metrów sześc. Systematycznie powoduje to wypiętrzanie dna rzeki, niebezpieczne zwłaszcza zimą, ponieważ może blokować swobodne spływanie lodu i śryżu i doprowadzić do powstawania zatorów.
Według informacji RZGW tylko w 2016 r. w okolicy miejscowości Maszewo wydobyto 36 tys. metrów sześc. osadu, a w samym Płocku, w pobliżu Mostu Solidarności, usunięto 100 tys. metrów sześc. W 2015 r., jak wylicza RZGW, w okolicy miejscowości Dobrzyków wydobyto z dna rzeki 75 tys. metrów sześc. urobku, w rejonie Kępy Polskiej 200 tys. metrów sześc., a w Płocku łącznie 95 tys. metrów sześc. osadu.
Systematycznego pogłębiania Wisły w rejonie Zbiornika Włocławskiego i powyżej niego, w ramach stałych działań przeciwpowodziowych, domagają się okoliczni mieszkańcy, w tym działający od 2012 r. w powołanym wówczas Stowarzyszeniu Obrońców Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej.
Tagi: Wisła, RZGW, pogłębianie