TYP: a1

Odkryj podwodny świat Wigier bez wchodzenia do wody

piątek, 17 września 2010
Weronika Morys
Wigry14 września pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego oraz zaproszeni goście mogli obserwować podwodną faunę i florę z pokładu pierwszej w Europie Środkowej łodzi z przeszklonym dnem. Jednostka zostanie udostępniona uczniom, studentom i turystom wiosną przyszłego roku.

W dnie łodzi o nazwie Leptodora 2 znajdują się trzy okrągłe okna z pancernego szkła, przez które widać wszystko, co znajduje się pod wodą. Jednostka ma siedem metrów długości i zabiera na pokład 10 osób. Widoczność z łodzi sięga od 2 do 4 metrów w głąb. Najciekawszych obserwacji można dokonać w pobliżu brzegu, gdzie występuje dużo roślinności. Dzięki podświetlanym oknom wodne głębiny można podziwiać również nocą.

Wigierski Park Narodowy otrzymał 150 tysięcy złotych na zakup łodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku w ramach projektu "Wodne ścieżki edukacyjne". Cały projekt ma wartość ćwierć miliona złotych i obejmuje również działania edukacyjne oraz opracowanie zajęć dla młodzieży.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912