TYP: a1

Muzeum szuka starego sprzętu rybackiego

środa, 19 kwietnia 2023
Z mediów

Mieszkacie na Mazurach i dysponujecie dawnym sprzętem rybackim? A może w domu po dziadkach na strychu zalegają jakieś „rupiecie”? Sprawdźcie, bo być może jest to coś, na czym zależy muzealnikom z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

 

Muzeum przygotowuje wystawę „Tradycyjne rybołówstwo na Mazurach” i poszukuje sprzętów rybackich i fotografii.

Co można przekazywać muzeum:
- tradycyjne narzędzia rybackie np. ości (ościenie), wędy, sznury, narzędzia pułapkowe (wiersze, żaki, mieroże, kozaki), kłonie, sieci ściankowe usidlające, niewody, nakrywki, zarzutnie, podrywki, narzędzia do połowu raków,
- sprzęty pomocnicze np. iglice, pływaki, grzęzidła, haki, bosaki, czerpaki, kotwice, kosze na ryby, chochle, szukarki, kołowroty do niewodu (baby), młoty do głuszenia ryb, piki.
- fotografie, dokumenty oraz wspomnienia związane z rybakami, rybaczówkami na Mazurach.
Zbiórka będzie trwać do końca czerwca a ci, którzy dysponują sprzętami do przekazania, proszeni są o kontakt: Dział Etnograficzny, tel. 87 427 52 78, e-mail: mkl.etnograf@gmail.com

Przygotowywaną wystawę muzeum z Węgorzewa chce wzbogacić fotografiami, dokumentami oraz wspomnieniami związanymi z rybakami i ich rybaczówkami.

Tego typu prezentacji nie ma dotąd w żadnej placówce muzealnej na Mazurach. Zwiedzający będą ją mogli oglądać pod koniec października. Wystawa będzie prezentowana w w Chałupie nr 16 ze wsi Krzyżewo na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą, która jest położona najbliżej węgorzewskiego portu.

Tagi: Mazury, rybołówstwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007