TYP: a1

Marina w Kamieniu Pomorskim będzie nosiła imię kapitana żeglugi jachtowej Zdzisława Michalskiego

poniedziałek, 29 czerwca 2015
Informacja prasowa | Marek Świderski
W dniu 29 czerwca 2015 roku Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim podjęła uchwałę o nadaniu Marinie w Kamieniu Pomorskim imienia kapitana żeglugi jachtowej Zdzisława Michalskiego. Z wnioskiem o nadanie imienia wystąpili kamieńscy żeglarze – członkowie Stowarzyszenia Jacht Klub Kamień Pomorski.

Marina Kamień Pomorski
Marina Kamień Pomorski

Zdzisław Michalski urodził się 22 czerwca 1929 roku w Warszawie. Ojciec Zdzisława, Kazimierz Michalski był urzędnikiem kolejowym. Po wojnie kolej zmilitaryzowano, a kolejarzy wysyłano na zachód, gdzie mieli organizować transport na Ziemie Odzyskane. Kazimierz Michalski znalazł się w Szczecinie. Zdzisław ukończył Gimnazjum i II Liceum Ogólnokształcące, słynny wtedy „Pobożniak”. Jeszcze jako uczeń gimnazjalny zainteresował się żeglarstwem. Pierwszy rejs morski odbył w 1947 roku na jachcie „Orlik”, w następnym roku pływał na „Generale Zaruskim”. Wiedzę i doświadczenie zdobywał na kursach żeglarskich w Ustce, Gdyni, Mrzeżynie, Kruszwicy i w Jastarni, zdobywając kolejne stopnie żeglarskie i zostając instruktorem żeglarstwa. Pływanie stało się jego pasją. Niestety, wada wzroku uniemożliwiła studia w Wyższej Szkole Morskiej. Rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie. Studiów tych nie ukończył. Represjonowany i więziony w okresie stalinowskim, wyrokiem Sądu Pomorskiego
Zdzisław Michalski
Zdzisław Michalski
Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy został skazany na podstawie art.15 pkt.2 z KKWP i art.87 KKWP na karę dwunastu lat więzienia z utratą praw publicznych i obywatelskich, oraz utratą mienia. Wyrok dotyczył skazania z przyczyn politycznych. Karę więzienia odbywał w Bydgoszczy i w Koronowie, w okresie od 21 lutego 1953 do 21 marca 1955 roku. W dniu 20 lipca 1953 roku, w więzieniu w Bydgoszczy, zawarł małżeństwo z Marią Aliną Towiańską. Na wolność wyszedł w ramach amnestii związanej z „odwilżą”. W dniu 15 września 1957 roku urodziła im się córka, Lidia. W związku z pobytem w więzieniu, jako osoby politycznie podejrzane, Zdzisław Michalski i jego żona borykali się z trudnościami w znalezieniu pracy. Po znalezieniu pracy, w latach 1956–1966, kolejno pracował jako kierownik przygotowania produkcji w Stoczni Jachtowej w Szczecinie, w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” oraz w Polskim Rejestrze Statków. W latach 1973-1974 Zdzisław Michalski dowodził szkunerem „Zew Morza” (Kadłub zbudowany w 1943 w stoczni w Dziwnowie, porzucony w 1945, odbudowany, wykończony i ponownie wodowany w 1949 w Stoczni Północnej w Gdańsku), w trwającym 388 dni rejsie dookoła świata. W rejsie tym uczestniczył mieszkaniec Kamienia Pomorskiego Ryszard Krawczyk. W czasie tego rejsu żeglarze przebyli ponad 34 tysiące mil morskich, odwiedzili 32 porty dwudziestu państw. Jedna czwarta pobytu w morzu przypadła na dni sztormowe. Rejs dookoła świata został wyróżniony nagrodą, Rejs Roku 1974. Transatlantycka wyprawa, związana z udziałem w Operacji Żagiel 1976, została wyróżniona nagrodą Rejs Roku 1976. Był to znaczący i pełen sukcesów okres w życiu Zdzisława Michalskiego.


Zew Morza zatonął na Morzu Śródziemnym w przeddzień wprowadzenia stanu wojennego w dniu 12 grudnia 1981 roku. Zdzisław Michalski zmarł nagle 15 lutego 1986 roku, w wieku lat 56, w miejscu swego zamieszkania na ul. Elizy Orzeszkowej w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym.

Uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się 21 lipca 2015 roku. Wszyscy żeglarze chcący odwiedzić w tych dniach Marinę Kamień Pomorski będą zwolnieni z opłat portowych od 20 do 22 lipca. Swój udział w uroczystościach zapowiedziały wdowa po kapitanie Michalskim, Pani Maria Towiańska-Michalska oraz mieszkająca na co dzień w Stanach Zjednoczonych córka, Pani Lidia Epp. Obie Panie zapowiedziały przekazanie pamiątek po kapitanie Michalskim do powstającej w kamieńskiej marinie izby pamięci.
Tagi: Marina Kamień Pomorski, Zdzisław Michalski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008