TYP: a1

Guzianka II w czerwcu zostanie oddana do użytku

poniedziałek, 18 maja 2020
Z mediów/PAP

To informacja, na którą niecierpliwie czekało wielu mazurskich żeglarzy. Wszystko wskazuje na to, że już w czerwcu śluza Guzianka II w Rucianem-Nidzie zostanie oddana do użytku. Wody Polskie poinformowały, że budowa śluzy jest na ukończeniu.

[t][/t] [s]Fot. Wody Polskie[/s]

Guzianka, która łączy dwa jeziora, Guziankę Małą i Bełdany jest najbardziej eksploatowaną śluzą w Polsce – w 2019 roku przewinęło się przez nią 15 tysięcy jednostek! Ci, którzy pływają po Mazurach wiedzą, że przepływanie tędy wiąże się z kolejką i często nieprzyjemnymi i niepotrzebnymi podczas wypoczynku nerwami związanymi z oczekiwaniem czy wymuszaniem pierwszeństwa przez inne jednostki. Właśnie panujący na Guziance tłok zadecydował, że zdecydowano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom żeglarzy, lokalnych samorządów i branży turystycznej i wybudować Guziankę II. Inwestycja kosztuje ponad 30 mln zł i jest realizowana przez Wody Polskie. Ciekawostką jest to, że Guzianka II to pierwsza śluza budowana na Mazurach przez Polaków. Wszystkie istniejące powstały w czasach Prus Wschodnich.

Wymiary Guzianki II: długość użyteczna komory śluzy – 50 m, szerokość komory śluzy – 7,5 m, minimalna głębokość – 2 m, minimalny prześwit pionowy (pod mostem) 4 m. W zależności od wielkości jednostek w komorze śluzy będzie się mogło znajdować ich od sześciu do kilkunastu.

W tym roku latem mają działać obie Guzianki. Według planów od koniec tego roku miałby się rozpocząć remont starej śluzy.

 

 

Tagi: Guzianka, Mazury, śluza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912