TYP: a1

Flis z Podkarpacia do Gdańska

środa, 23 sierpnia 2017
Z mediów

Ponad 720 kilometrów pokonali flisacy, którzy na pokładzie drewnianej tratwy przypłynęli z Ulanowa na Podkarpaciu do Gdańska. Ich niezwykła podróż zakończyła się we wtorek, 22 sierpnia zacumowaniem przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów. W ten sposób śmiałkowie chcieli m.in. przyczynić się do wpisania ich bractwa flisackiego na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Ulanów to niewielka miejscowość, leżąca nad brzegami Sanu w województwie podkarpackim. W XVII i XVIII wieku Ulanów był jednym z najważniejszych portów rzecznych ówczesnej Rzeczypospolitej. To tutaj ładowano na barki znaczną część ładunków drewna i zboża z południowo-wschodnich rubieży naszego kraju, które spławiano do Gdańska - najważniejszego polskiego portu morskiego i znaczącego ośrodka międzynarodowego handlu. Od 1991 roku w Ulanowie funkcjonuje Bractwo Flisackie pod wezwaniem św. Barbary. Jego członkowie kultywują tradycję przodków, którzy wiele stuleci trudnili się flisem, czyli rzecznym transportem towarów.

2 lipca grupa ośmiu ulanowskich flisaków postanowiła wybrać się w rejs z rodzinnej miejscowości do Gdańska. Na stanowiska retmana (starszego flisaka kierującego spławem) wybrano Franciszka Kopyto oraz Zdzisława Nikolsa. Za środek transportu posłużyła im tratwa o długości ok. 70 m, zbudowana głównie z drewnianych bali przez retmanów i flisaków przy użyciu wyłącznie tradycyjnych narzędzi. Jedynym schronieniem na pokładzie były trzy szałasy, w których za posłanie służyła słoma i siano. Śmiałkowie mieli przed sobą do pokonania trasę o długości 724 km korytem Sanu i Wisły.

Powodem do zorganizowania wyprawy były ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły, zorganizowane z okazji 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na tej rzece. Jednak rejsem tym chcieli także flisacy przyczynić się do umieszczenia ich bractwa  na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  

Podczas dwumiesięcznej wyprawy flisacy z Ulanowa odwiedzili 28 portów. Musieli również zmierzyć się z wieloma zagrożeniami, takimi jak mielizny, wystające gałęzie i głazy czy zapory, które niemal całkowicie niwelują nurt wody. Rejs zakończył się przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów w Gdańsku we wtorkowe popołudnie.

 


 

 

 

Tagi: flisacy, tratwa, Wisła
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912