Barkami po świecie. Kanada

wtorek, 11 lipca 2017
Monika Frenkiel

Wiemy, że w Europie jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia, ale potrzebujemy trochę odmiany, dlatego wraz z Charter Navigator zapraszamy Was tym razem do kraju klonu, najpiękniejszych parków narodowych i najsympatyczniejszego premiera na świecie. Kanada to raj dla miłośników przyrody i unikalnych krajobrazów.

[t]Kanał Rideau[/t] [s]Fot. Bobak Ha'Eri, CC BY-SA 2.5, Wikipedia[/s]

Naszym celem jest Kanał Rideau, łączący stolicę Kanady, Ottawę z Kingston nad jeziorem Ontario. Kanał został zbudowany przez Anglików w latach 1826-1832 na wypadek wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Jego budowę nadzorował pułkownik angielskiego korpusu inżynieryjnego John By. Budowę poszczególnych odcinków prowadzili w większości na zlecenie armii prywatni przedsiębiorcy, tacy jak John Redpath, Thomas McKay i in. Wśród tysięcy robotników przeważali francuskojęzyczni Kanadyjczycy i emigranci z Irlandii.

[t]Śluza Poonamalie[/t] [s]Fot. D. Gordon E. Robertson, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Kanał (a właściwie: Droga Wodna) Rideau ma długość 202 km. Ogromną większość z tej długości stanowią zaadaptowane dla żeglugi odcinki rzek Rideau i Cataraqui oraz położone na trasie jeziora, takie jak np. Wielkie Jezioro Rideau. Jedynie ok. 19 km drogi stanowią kanały wykopane ręką człowieka. Na drodze tej znajduje się 47 śluz zgrupowanych w 22 zespoły. Większość ze śluz posiada dotychczas urządzenia manewrowe napędzane siłą mięśni ludzkich.

W normalnych warunkach kanał obsługuje jednostki o długości do 27,4 m (90 stóp), szerokości do 7,9 m (26 stóp) i wysokości do 6,7 m (22 stopy). W szczególnych przypadkach może jednak przyjąć jednostki o wymiarach maksymalnych odpowiednio: długość 33,5 m (110 stóp) i szerokość 9,1 m (30 stóp). Decydują o tym w głównej mierze wymiary komór śluz oraz wysokości przerzuconych nad kanałem mostów.

[t][/t] [s]Fot. D. Gordon E. Robertson  CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Kanał nigdy nie spełnił swego militarnego przeznaczenia, ale pozostaje w użytku aż do dziś, choć nie jest już używany do transportu towarów. Stanowi jedynie wodny szlak o wielkim znaczeniu rekreacyjnym, pokonywany rocznie przez tysiące jednostek turystycznych, a także cenny zabytek techniki. Wzdłuż większej części trasy kanału biegnie znakowany pieszy szlak turystyczny a także specjalnie przygotowana trasa rowerowa. Ciekawostką jest to, że jest to najstarszy pozostający w użytkowaniu kanał w Ameryce Północnej, a w 2007 roku został zarejestrowany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

[t]Ottawa, budynek parlamentu[/t] [s]Fot. Taxiarchos228 z niemieckojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Podróż zacznijmy od stolicy. Ottawa to prawdziwy mix kultur, narodowości i języków. Pierwsza osada europejska na tym terenie, należącym do plemienia Algonkinów (Wright's Town) została zbudowana w 1801z inicjatywy i pod kierownictwem handlarza brytyjskiego Philemona Wrighta. Wright zbudował tu tartak i młyn, napędzane kołami wodnymi. W 1826 pojawił się tu angielski pułkownik John By – ten, pod którego kierownictwem wybudowano Kanał Rideau. Osada rozwijająca się wokół śluz łączących Kanał Rideau z rzeką Ottawa przyjęła wkrótce nazwę od nazwiska swego założyciela - Bytown. Miasteczko szybko stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i punktem transportowym. W 1855 nazwa miasta została zmieniona na obecną.

[t]Rzeźba Louise Bourgeois przed National Gallery of Canada[/t] [s]Fot John Talbot, CC BY 2.0, Wikipedia[/s]

31 grudnia 1857 królowa Wiktoria wybrała Ottawę na nową stolicę Kanady. Położona relatywnie daleko od dużych, przemysłowych miast USA jako jedyna z kandydatów (pozostali – Kingston, Montreal, Québec i Toronto) nie była zdominowana przez kulturę angielską lub francuską. Ponadto stanowiła kompromis pomiędzy dwoma największymi miastami Kanady, Montrealem i Toronto. Miasto rozwinęło się po II wojnie światowej. W 1998 rząd Ontario zdecydował dołączyć do liczącej wówczas około 350 tys. mieszkańców Ottawy jej przedmieścia: Nepean, Kanata, Gloucester, Rockcliffe Park, Vanier, Cumberland i wsie: West Carleton, Osgoode, Rideau i Goulbourn; tworząc w ten sposób jedno z najrozleglejszych miast świata.

[t]Museum of Civilization[/t] [s]Fot. Taxiarchos228, CC BY 3.0, Wikipedia[/s]

Największe zabytki i atrakcyjne miejsca Ottawy skupione są po obu stronach kanału Rideau, który dzieli miasto na Wyższe i Niższe – Upper Town, Lower Town. Na pewno warto odwiedzić  Canadian Museum of Civilization. Muzeum jest jedną z najstarszych instytucji kultury w Ameryce Północnej, której celem jest wyjaśniać pochodzenie cywilizacji kanadyjskiej oraz różnorodności kulturowej mieszkańców tego kraju. Stałe galerie muzealne obejmują prawie 20 tys. lat historii cywilizacji kanadyjskiej. Muzeum Cywilizacji jest instytucją naukową, a także jest to miejsce wielu wydarzeń kulturalno – naukowych: koncertów, warsztatów i wykładów.

Imponujacy zespół neogotyckich gmachów powstałych w latach 1859 – 1875, rozbudowanych w 1916 r. po pożarze, który zniszczył część zabudowań, stanowi Parliament Hill. Kompleks zawiera wiele elementów architektonicznych, które mają symboliczne znaczenie dla kraju. Obiekt otacza ogród w stylu angielskim.

[t]Katedra Notre-Dame[/t] [s]CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=676209[/s]

Największym i najstarszym kościołem w mieście jest Katedra Notre-Dame, znana nam z filmu „dzwonnik z Notre-Dame. Wnętrze świątyni słynie z bogactwa ornamentyki gotyckiej i oryginalnych dzieł ikonograficznych oraz wielu rzeźb z motywami religijnymi. Natomiast miłośnikom sztuki spodoba się z pewnością jest National Gallery of Kanada, jedna z pierwszych kanadyjskich galerii sztuki. Na jej kolekcję składają się obrazy, rzeźby, rysunki i fotografie, prezentujące głównie sztukę kanadyjską, choć galeria w swoich zbiorach posiada też dzieła wielu cenionych artystów europejskich, duży nacisk kładąc także na sztukę współczesną. Można tam podziwiać dzieła: Rembrandta, Warhola, Rubensa, Cezanne, Dali, Klimta, Van Gogh’a, Mattise’a, Moneta, Rodina, czy Picasso.

[t]Murphys Point Provincial Park[/t] [s]Fot. D. Gordon E. Robertson, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Gdy już opuścimy Ottawę, zanurzymy się w przepiękną, kanadyjską przyrodę. Jeziora i rzeczki składające się na Rideau Waterways są prawdziwym rajem dla wędkarzy. Brzegi pełne są małych domków i miejsc piknikowych - szczególnie pod tym względem polecane jest jezioro Big Rideau Lake i znajdujący się u jego brzegów Murphys Point Provincial Park. W parku znajduje się także stara kopalnia miki i tartak, historyczne budynki zbudowane przez kanadyjskich pionierów osadnictwa oraz wiele tras pieszych. Tereny są zamieszkałe przez liczne zwierzęta, np. jelenie, lisy, kojoty, bobry, kolczatki, żółwie i liczne gatunki węży, w tym największego w Kanadzie (choć nieszkodliwego) węża smugowego. 

[t]Merrickville[/t] [s]Wikipedia[/s]

W samym sercu Ontario, na brzegach kanału znajduje się Smiths Falls. Miasto o bogatym dziedzictwie, z bogata ofertą placówek kulturalnych czy muzealnych, takich jak Railway Museum of Eastern Ontario poświęcone kolei, centrum poświęcone kanałowi czy Smiths Falls Community Theatre. Dookoła miasta jest wiele miejsc dla miłośników pieszych wędrówek, wędkarstwa czy jazdy na rowerze.  Jednak zanim tu dotrzemy, warto odwiedzić najpiękniejsze miasteczko Kanady, czyli Merrickville, z pięknymi budynkami w styku wiktoriańskim, siedzibami lokalnych artystów i rzemieślników. Miasteczko znane jest dzięki wyrabianym tutaj pysznym lodom oraz musztardzie.

[t]Tay Canal[/t] [s]Fot. D. Gordon E. Robertson, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Po opuszczeniu Smiths Falls, zanim wpłyniemy na wspomniane już Big Rideau Lake, możemy odbić w bok i przez Tay Canal ( oferujący chyba najpiękniejsze dzikie widoki na Rideau) popłynąć do Perth.  To piękne 200-letnie miasto, w którym każdy znajdzie cos dla siebie: festiwale i imprezy, pływanie kajakami i canoe, wędrówki i traile, muzeum, ciekawostki geologiczne, parki, pola golfowe, jazdę konną, wytwory rzemiosła, targi lokalnych produktów ze wspaniałą żywnością, wiele restauracji i butików.

[t]Big Rideau Lake[/t] [s]Wikipedia[/s]

Na brzegu Big Rideau Lake leży małe miasteczko Portland (nie mylić z tym wielkim, w USA). Znajdziemy tu wiele unikatowych sklepów dla miłośników antyków czy kolekcjonerów. Miłośnicy jedzenia I picia mogą odwiedzic znajdującą sie w pobliżu wytwórnię sera czy winnicę, a miłosnicy wyzwań – poujeżdżać konie (albo zagrać w golfa). Podobnie uroczym miasteczkiem jest położone również nad brzegiem jeziora Westport, które ma do zaoferowania ładne plaże czy atrakcyjne tereny pieszych wędrówek, z pięknymi widokami na okolicę.

[t]Jones Falls[/t] [s]Fot. D. Gordon E. Robertson, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Jak już wspomnieliśmy, kanał Rideau ma 47 śluz. Wiele z nich jest niezwykle pięknych – np. Chaffey’s Lockstation na pięknym cyplu między Indian Lake and Opinico Lake czy Jones falls. W Jones Falls znajduje się tama "Great Stone Arch Dam", dzięki której powstało Upper Rideau Lake, oraz trzypoziomowa śluza.

 

 

 

Tagi: barki, Kanada, Rideau Canal,
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894