TYP: a1

Aresztowano kapitana statku oskarżonego o spowodowanie wypadku na Dunaju

wtorek, 17 grudnia 2019
Z mediów/PAP

W poniedziałek, 16 grudnia aresztowany został kapitan statku, oskarżony w sprawie katastrofy na Dunaju, do jakiej doszło w maju tego roku. Do zatrzymania doszło na wniosek prokuratury, która twierdzi, że ukraiński kapitan mógłby zbiec do kraju ojczystego, a ten mógłby odmówić jego wydania.

 

Przypomnijmy – 29 maja statek-hotel Viking Sigyn, którym kierował ukraiński kapitan,  najechał po zmroku w ulewnym deszczu przy moście Małgorzaty w Budapeszcie na płynący w tym samym kierunku dużo mniejszy statek wycieczkowy Hableany. W wyniku zderzenia Hableany zatonął. Na pokładzie znajdowało się 35 osób, w tym 33 turystów z Korei Południowej i dwie osoby z załogi. Tylko siedem osób uratowano.

 

 

Pod koniec listopada wniesiono akt oskarżenia przeciwko kapitanowi statku-hotelu. Zarzucono mu nieumyślne spowodowanie zagrożenia, które spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym, oraz nieudzielenie pomocy ofiarom. Według prokuratury, 64-letni kapitan był nieuważny, nie koncentrował się przez cały czas na kierowaniu statkiem, nie przestrzegał wymaganej przepisami odległości od statku wycieczkowego i nie dopełnił obowiązku poinformowania o zamiarze wyprzedzania Hableany drogą radiową i sygnałem dźwiękowym. Nie udzielił też pomocy osobom, które znajdowały się na pokładzie statku wycieczkowego. Za te przestępstwa grozi kara od 2 do 11 lat pozbawienia wolności. Budapeszteńska prokuratura wniosła o wyrok dziewięciu lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów na dziewięć lat, jeśli kapitan przyzna się do winy.

 

Kapitan był już wcześniej aresztowany, ale po zakończeniu śledztwa go zwolniono. Mężczyźnie założono urządzenie dozoru elektronicznego i zakazano opuszczania wyznaczonego terenu.



 

Tagi: Hableany, Dunaj, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912