Bojrep to cienka, ale mocna linka, łącząca wrzuconą do wody kotwicę z bojką i tym samym wskazująca na jej położenie. Bardzo istotne jest więc, aby bojrep był jak najkrótszy, bowiem tylko wówczas pozwala na precyzyjnie zlokalizowanie kotwicy.
Rys. Maciej Buś |
Generalnie, bojrepy stosowane są na płytkich akwenach, zaś szczególnie przydatne są w zatłoczonych portach jachtowych, gdzie wiele jednostek parkuje blisko siebie. W takim przypadku, zastosowanie bojrepów pozwala uniknąć plątania cum kotwicznych pod wodą,a także burzliwej wymiany zdań na temat inteligencji i umiejętności innych żeglarzy.
Bojrep pełni także inną funkcję – kiedy chcemy odpłynąć, ułatwia wyrwanie kotwicy z dna. Umożliwia także jej obrócenie, co jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy kotwica zaczepiła o wystający element, np. o jakiś podwodny korzeń. Aby jednak taki obrót mógł się udać, bojrep należy mocować w innym miejscu, niż szekla liny kotwicznej,bo tam już jedną linę (albo łańcuch) mamy.
Ciekawe patenty
Nowoczesne bojrepy posiadają wewnątrz boi specjalną szpulę, wyposażoną w samoregulujący mechanizm, który każdorazowo wydaje optymalną ilość liny. Istnieją też modele, w których bojka umocowana jest na specjalnej taśmie, która za pomocą sprężyny zwijana jest do środka. Oba patenty mają na celu ułatwienie żeglarzom życia idealne dostosowanie długości bojrepu do głębokości, na jakiej znajduje się kotwica.
Co ciekawe, istnieją też bojrepy bez boi, składające się z pierścienia (tzw. slidera), mogącego przesuwać się po łańcuchu kotwicznym oraz drugiego, krótkiego łańcucha (teathera), zaczepionego jednym końcem o slider, a drugim o punkt, gdzie zwykle mocuje się bojrep. Kiedy kotwica o coś nam się zaczepi, do tego tandemu dokładamy trzeci element, tzw. retriever, który zjeżdżając po łańcuchu kotwicznym, chwyta slider i umożliwia nam przekręcenie kotwicy.
Etymologia
Pierwsze skojarzenie z hasłem bojrep to boja i reper. Czym jest boja, nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast reper jest w geodezji znakiem, umożliwiającym określenie położenia. Czy wiec bojrep to boja z reperem? Do pewnego stopnia tak, jednak w rzeczywistości jednak termin bojrep stanowi zlepek angielskich słów: buoy i rope,oznaczających odpowiednio boję i linę, albo… linę z boją.
Źródła:
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=9199
http://www.jachting.pl/artykul/19-06- 2015/innowacyjny-bojrep
https://pl.wikipedia.org/wiki/Reper_(geodezja)
https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=bojrep+(linka+przywi%C4%85zana+jednym+ko%C5%84cem+do+kotwicy%2C+a+drugim+ko%C5%84cem+do+bojki)
http://www.jachting.pl/artykul/03-10- 2015/bojrep-inaczej
Tagi: