TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Roman Paszke

czwartek, 11 sierpnia 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: Renault Polska
.
Światowej sławy polski żeglarz, kapitan jachtowy i konstruktor. Wielokrotny Mistrz Polski, zdobywca międzynarodowych pucharów nie ustaje w próbach bicia kolejnych rekordów świata.


Roman Andrzej Paszke urodził się 25 maja 1951 roku w Gdańsku. Jego ojciec był żeglarzem, to właśnie on przekazał synowi wszystkie tajniki żeglarstwa. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku dziś jest wybitnym żeglarzem o międzynarodowej sławie. Przez lata zdobywał kolejne stopnie i uprawnienia: trenera II klasy w żeglarstwie, Kapitana Jachtowego Żeglugi Wielkiej, Kapitana Jachtowego Żeglugi Wielkiej Motorowej. Członek gdyńskiego Polskiego Klubu Morskiego, mieleckiego Klubu Morskiego „Tramp” i londyńskiego Royal Ocean Racing Club. Członek Jacht Klubu Polski i Jacht Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni.

To właśnie Paszke w roku 1989 zorganizował i poprowadził budowę pierwszego polskiego pełnomorskiego ultranowoczesnego jachtu z włókien węglowych hi-tech klasy One Ton – Gemini, dzięki któremu polskie żeglarstwo regatowe morskie zaistniało w świecie. Kolejnym jego chlubnym krokiem było założenie w 1994 roku stoczni jachtowej Gemini International, w której zbudowano MK Cafe Premium w roku 1995 a rok później jacht klasy ILC 40 - MK CAFE.

W marcu 1999 roku Roman Paszke oficjalnie zainaugurował polski program Race 2000. Załoga Race Team 2000 w ramach treningów pod dowództwem kapitana na katamaranie s/y Alka – Prim brała udział w regatach i imprezach promocyjnych. Jednostka startowała w regatach Hoya Cup` 99, i to właśnie na niej załoga pobiła rekord prędkości na trasie 1 mili morskiej. Od pomysłodawcy i organizatora regat Brunona Peyrona, Paszke kupił katamaran o nazwie Explorer, któremu w Polsce nadano imię Polpharma Warta. W lutym 2000 roku pokonał atlantycką Trasę Odkrywców z Kadyksu do San Salvador, 4200 mil morskich w czasie 14 dni, 6 godzin, 30 minut i 19 sekund. 31 grudnia 2000 roku Paszke z polską załogą wystartował w regatach dookoła świata The Race, które ukończył w Marsylii 10 kwietnia 2001 roku, po 99 dniach, 12 godzinach i 31 minutach i przebytych 32 000 mil morskich na 4 miejscu.

W 2004 roku Roman Paszke wraz z załogą na jachcie Bank BPH podjął próbę rekordowego opłynięcia globu, non stop, bez zawijania do portów. Z powodu awarii takielunku cel nie został osiągnięty.

W 2007 roku na katamaranie Bioton, Paszke miał zamiar odbyć samotny rejs dookoła świata w kierunku wschodnim bez zwijania do portów. Niestety, potężne sztormy na półkuli południowej okazały się zbyt dużą przeszkodą, rejs został odwołany.

25 października 2009 roku Roman Paszke ustanowił nowy rekord na trasie Świnoujście – Gdynia. Na jachcie Gemini pokonał ten dystans w czasie 8 godzin, 55 minut i 50 sekund czyli o ponad 4 godziny krócej niż jego poprzednicy.

W styczniu 2011 roku Roman Paszke ustanowił nowy rekord świata na trasie z Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich do Wyspy Gwadelupa na Małych Antylach. Załoga na pokładzie katamaranu Renault Eco2 (wcześniej żeglujący pod nazwą Gemini III) pokonała odcinek 3250 mil morskich w czasie 8 dni, 1 godziny i 53 minut. Dotychczasowy rekord przepłynięcia transatlantyckiej trasy Wyspy Kanaryjskie – Małe Antyle wynosił 14 dni.

We wrześniu 2011 roku Roman Paszke podejmie próbę pobicia rekordu w samotnym rejsie dookoła globu, non stop bez zawijania do portów, trudniejszą trasą, ze wschodu na zachód. Dotychczas ową trasę pokonało jedynie pięciu żeglarzy. Rekord należy do Francuza Jeana Luca Van Den Heede, który w 2004 roku na jednokadłubowym jachcie Adrien pokonał ten dystans w czasie 122 dni 14 godzin 3 minut i 49 sekund. Paszke popłynie z Bretanii przez kanał La Manche i Atlantyk do przylądka Horn. Po jego opłynięciu przemierzy Pacyfik, Ocean Południowy, Indyjski i ponownie Atlantyk przez Kanał La Manche tym samym zamknie pętlę dookoła świata.

Bibliografia:

Projekt strony samotnego rejsu dookoła świata http://paszke360.com/
www.magazynwiatr.pl
www.gospodarkamorska.pl
www.dziennikbaltycki.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894