TYP: a1

Z historii polskiego jachtingu: Monika Witkowska

czwartek, 30 czerwca 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: www.monikawitkowska.pl
Monika Witkowska – z zawodu dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka, miłośniczka gór, nurkowania i sportów powietrznych. Odwiedziła około 150 krajów na wszystkich kontynentach. Jej największą pasję stanowi żeglarstwo, któremu poświęcono niniejszy artykuł.


Monika Witkowska urodziła się w 1966 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako dziennikarz pisząc artykuły o podróżach i aktywnym spędzaniu wolnego czasu m.in. dla „National Geographic”, „Voyage”, „Obieżyświata”, „Podróży”, „Twojego stylu”, „Rzeczpospolitej”. Jest autorką kilku przewodników i książek globtroterskich. Mieszka wraz z mężem Pawłem na warszawskim Czerniakowie, choć jak sama napisała, częściej można spotkać ją w podróży aniżeli w domu.

Żeglarstwem zaraziła się w 1979 roku, jej ówczesny mąż, wtedy drużynowy w drużynie harcerskiej o profilu wodnym wyszkolił ją na stopień żeglarza jachtowego. Obecnie Witkowska ma stopień jachtowego sternika morskiego ze stażem kapitańskim i choć nie skupia się tylko na żeglarstwie, jej lista osiągnięć jest godna podziwu. W latach 1989-1990 na żaglowcu „Zawisza Czarny” brała udział w półrocznej wyprawie przez Ocean Spokojny, Kanał Panamski i Atlantyk.

Dużym osiągnięciem było opłynięcie przylądka Horn, zwanego przez niektórych żeglarskim Everestem. 5 marca 2003 roku Monika Witkowska dołączyła do zespołu i jako członek załogi na jachcie s/y „Stary” popłynęła z Valparaiso w Chile przez Ocean Spokojny w drogę do celu. 29 marca s/y „Stary” przeciął trawers przylądka Horn. W gwoli ciekawości Przylądek Horn po raz pierwszy w historii opłynął w 1616 roku holenderski żeglarz Willem Corneliszoon Schoutem. Nowo odkryty przylądek otrzymał nazwę na cześć jego rodzinnego miasta Hoorn.

Po przecięciu południka Hornu s/y „Stary” wpłynął na wody Antarktyki. 1 kwietnia dotarł do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego na Wyspie

Źródło: www.monikawitkowska.pl
Króla Jerzego, największej w całym archipelagu Szetlandów Południowych. Po trzech dniach pobytu na wyspie załoga wyruszyła w dalszą podróż, przez Cieśninę Drake`a do Port Stanley, stolicy Falklandów. Tam Monika Witkowska opuściła załogę, samolotem wróciła do Polski. Spędziła 37 dni na oceanie pokonując 3522 mil morskiej czyli 6523 km. s/y „Stary” popłynął w drogę powrotną by 27 września 2003 roku powrócić do swego macierzystego portu, do Szczecina. Podczas rocznej wyprawy jacht pokonał 22 000 mil morskich, z Polski dookoła Ameryki Południowej i z powrotem do Polski. Załoga jachtu s/y „Stary” za wyprawę „Cape Horn - Arctica” otrzymała nagrody honorowe Srebrny Sekstant, I nagrodę „Rejs Roku 2003” oraz nagrodę Kolos 2003 w kategorii żeglarstwo. Ponadto członkowie eskapady oficjalnie zostali przyjęci w szeregi Bractwa Kaphornowców.

Doświadczenie żeglarskie Moniki Witkowskiej godne jest pochwały. Ma na swoim koncie ponad 25 tys. przepłyniętych mil morskich zarówno na małych jachtach tj. Bawarie, Bruceo Conrady, Opale jak i żaglowcach - Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, Pogoria czy Zawisza Czarny.

Na listę jej chlubnych osiągnięć z pewnością wpisał się żeglarski wyczyn jakim było pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego, najtrudniejszego etapu rejsu „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011”. Monika Witkowska dołączyła do załogi jachtu s/y „Solanus” 10 lipca 2010 roku, na trasie Nuuk – Nome. 20 września 2010 roku „Solanus” przekroczył koło podbiegunowe, tym samym minął umowną granicę Przejścia Północno-Zachodniego. 23 września w Nome na Alasce po przepłynięciu blisko 4,5 tys. mil morskich Witkowska opuściła pokład jachtu. 5 marca 2011 wraz z Damianem Chorążewiczem za Przejście Północno-Zachodnie odebrała w imieniu kpt. Bronisława Radlińskiego II nagrodę honorową za „Rejs Roku 2010”.

Monika Witkowska obecnie przygotowuje się do kolejnej wyprawy. W ramach Arctic Ocean – Berling Sea Saling Expedition 2011 na szwedzkim jachcie s/y „Anna” w lipcu 2011 roku wyruszy z portu Inuvik w Kanadzie. Trasa będzie wiodła przez porty położone na terenie Alaski i Rosji do portu Nome na Alasce. Poza Witkowską załogę będzie stanowił właściciel i kapitan s/y „Anna” Börje Ivarsson ze Szwecji. I choć oficjalnie jacht popłynie pod szwedzką banderą, tuż obok niej będzie bandera polska, biało-czerwona…

Tawerna Skipperów życzy pomyślnych wiatrów i szczęśliwego ukończenia rejsu.

Bibliografia:

1. Witkowska M., „Kurs na Horn”, Prószyński i S-ka 2009
2. oficjalna strona internetowa M. Witkowskiej http://www.monikawitkowska.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007