TYP: a1

Sylwetki piratów - Piet Pieterszoon Hein

wtorek, 15 lutego 2011
Weronika Morys
Piet HeinPiet Hein urodził się 25 listopada 1577 roku, zmarł 18 czerwca 1629 roku. Był holenderskim oficerem marynarki wojennej, bohaterem wojny osiemdziesięcioletniej pomiędzy Holandią a Hiszpanią oraz korsarzem.

Hein urodził się w Delfshaven (obecnie część Rotterdamu). W jego rodzinie silne były tradycje żeglarskie; jego ojciec był kapitanem, a sam Piet został żeglarzem już w wieku kilkunastu lat. W młodości został porwany przez Hiszpanów i przez cztery lata służył na galerze. Po uwolnieniu przyłączył się do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i wyruszył do Azji. Po pięciu latach wrócił jako kapitan, poślubił Anneke Claesdochter de Reus i osiadł w Rotterdamie. W 1622 roku Hein został wybrany do Rady Miasta Rotterdamu dzięki wstawiennictwu brata swojej żony.

Rok później otrzymał tytuł wiceadmirała nowej Holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej i popłynął do Indii Zachodnich (obecnie Karaiby). Pod jego dowództwem flota holenderska zniszczyła żeglugę hiszpańską na Morzu Karaibskim. W 1624 roku wraz z admirałem Johanem Wilkenem zaatakował należącą do Portugalczyków Brazylię. Zdobył po bitwie pod Bahią stolicę Brazylii i 22 statki portugalskie.

Jednak głównym celem admirała Heina była hiszpańska flota skarbów, tzw. “srebrna flota”, która przewoziła srebro pochodzące z hiszpańskich kolonii w Ameryce i na Filipinach. Część floty została ostrzeżona, ale pozostałe statki wyruszyły z Meksyku nieświadome niebezpieczeństwa. Szesnaście hiszpańskich statków przechwycono bez rozlewu krwi. Przejęcie hiszpańskiego skarbu było największym zwycięstwem Kompanii na Karaibach - łup jaki zdobył Hein szacuje się na 15 mln guldenów. Nic dziwnego, że po powrocie do Holandii Piet Hein został okrzyknięty bohaterem.

W 1629 roku Piet Hein został dowódcą floty holenderskiej. W tym samym roku w wieku 52 lat zginął w zwycięskiej bitwie na Morzu Północnym z hiszpańskimi piratami z Dunkierki.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912