TYP: a1

Sylwetki piratów - Jacques de Sores

wtorek, 31 maja 2011
Weronika Morys
Jacques de Sores był francuskim piratem, który zaatakował i spalił Hawanę na Kubie w 1555 roku. Poza tym faktem o jego życiu i pirackiej karierze wiadomo niewiele.


De Sores znany był pod przydomkiem “Anioł Zagłady”. Był przywódcą hugenockich piratów i porucznikiem u innego francuskiego pirata, Françoisa Le Clerca, zwanego “Kuternogą”. Le Clerc i de Sores wyruszyli z Francji w 1553 roku na trzech królewskich statkach z wieloma najemnikami, wyposażeni w listy kaperskie od Franciszka I, który był zazdrosny o bogactwa przywożone do Hiszpanii z Nowego Świata. W 1554 roku Le Clerc dokonał najazdu na Santiago de Cuba. Niektóre relacje mówią o udziale w tym ataku również de Soresa. Mógł on wykorzystać wyspy Cayo Romano i Cayo Coco w położonym u północnych wybrzeży Kuby archipelagu Jardines del Rey jako bazy wypadowe.

Szczegóły ataku na Hawanę są znane jedynie w zarysie. Liczba statków, których de Sores użył do przeprowadzenia ataku, w różnych wersjach wydarzeń waha się od 2 do 20. Bez względu na liczbę okrętów, de Sores nie miał problemu ze zdobyciem słabo bronionego miasta. Większość relacji mówi, że spodziewał się znaleźć tam zapasy złota, a niektórzy twierdzą, że pozwolił się wykupić bogatym mieszkańcom miasta. Wszyscy zgadzają się, że bez względu na to, jakie były jego zamiary, zostały one pokrzyżowane. Nie znalazł w mieście wielkich rezerw złota, a obiecane okupy najczęściej nie zostały zapłacone. W odwecie de Sores zniszczył twierdzę La Fuerza Vieja w dzisiejszym Calle Tacon i spalił większą część miasta. Spalił również flotę handlową w porcie oraz spustoszył okoliczne wsie.

Łatwość, z jaką de Sores zdobył miasto, skłoniła koronę hiszpańską do stworzenia potężnego programu fortyfikacji. W miejsce zniszczonej La Fuerza Vieja zbudowano Castillo de la Real Fuerza, a później Castillo de los Reyes Magos Tres del Morro oraz Castillo de San Salvador de la Punta po obu stronach wejścia do portu w Hawanie.

W 1570 roku de Sores zamordował 40 misjonarzy jezuickich i wrzucił ich ciała do morza u wybrzeży La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Krzyże na dnie morza znaczą to miejsce dziś.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894