TYP: a1

Sylwetki piratów - Christopher Condent

wtorek, 9 sierpnia 2011
Weronika Morys

Piracka flaga Christophera Condenta.
Autor: WarX
Christopher Condent żył w latach 1690-1770. Urodził się w Plymouth w Devonshire. Był pierwszym piratem, który przeniósł się z Bahamów w region Afryki - w jego ślady poszedł później między innymi Edward England. W bujnym życiorysie Condenta można znaleźć wątki pełne przemocy, torturowania więźniów, a nawet... związane z kanibalizmem.

Działając początkowo w regionie Ameryki Środkowej, wraz ze swoją załogą opuścił New Providence na Bahamach w 1718 roku, kiedy gubernatorem wyspy został Woodes Rogers. W czasie przeprawy przez Ocean Atlantycki jeden z członków załogi, nad którym się znęcano zagroził, że wysadzi prochownie statku. Condent szybko wskoczył do luku i strzelił mu w twarz. Rzekomo załoga pokroiła jego ciało na kawałki, a Condent rozciął mu brzuch, wyrwał serce, ugotował i zjadł.

Podczas dalszego rejsu piraci zdobyli statek handlowy. Mniej więcej połowa załogi odpłynęła, a pozostali wybrali Condenta na kapitana. Na Wyspach Zielonego Przylądka Condent i jego ludzie zdobyli portugalski statek wyładowany winem, eskadrę małych statków oraz holenderski statek wojenny. Condent zatrzymał statek wojenny i nazwał go “Flying Dragon”. Pożeglował na nim do wybrzeży Brazylii, gdzie przejmował kolejne statki, nie stroniąc od torturowania więźniów, którym kazał odcinać uszy i nosy.

Największe łupy zdobył jednak Condent, kiedy dotarł do wybrzeży Afryki. W czerwcu lub lipcu 1719 roku dopłynął do Madagaskaru. Podczas pobytu na Sainte-Marie zwerbował część dawnej załogi pirata i korsarza Johna Halsey’a. Przez kolejny rok grasował w okolicach wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego. W 1720 roku w pobliżu Bombaju Condent i jego załoga zdobyli ogromny arabski statek, wyładowany po brzegi skarbami i kosztownościami o wartości około 150 000 funtów. Żeby nie rozwścieczyć Kompanii Wschodnioindyjskiej, załoga Condenta miała tym razem przykazane nie robić krzywdy załodze ani pasażerom.

Następnie Condent i jego załoga wrócili na wyspę Saint-Marie i podzielili łup. Każdemu z nich przypadło po około 2000 funtów. Condent i czterdzieści innych członków jego załogi popłynęli na wyspę Bourbon, gdzie negocjowali z gubernatorem poddanie się francuskim władzom. Po ułaskawieniu około dwudziestu z nich osiedliło się na wyspie, ale Condent ożenił się ze szwagierką gubernatora, wyjechał do Francji, a następnie osiadł wraz z żoną w Bretanii i został zamożnym kupcem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008