TYP: a1

Sylwetki piratów - Cheung Po Tsai

wtorek, 20 września 2011
Weronika Morys

Jaskinia Cheung Po Tsai. Fot. Minghong.
Cheung Po Tsai był XIX-wiecznym chińskim piratem, który żył w latach 1783 – 1822. Znany był też jako Cheung Po, Chang Pao czy Zhang Bao.


Ten słynny pirat pochodzący z Hong Kongu był synem rybaka Tanki, jednak w wieku 15 lat został porwany przez pirata Chenga I i jego żonę Ching Shih. Porywacze adoptowali Cheunga Po, który po pewnym czasie również zajął się pirackim rzemiosłem. Cheung Po Tsai działał wzdłuż wybrzeża prowincji Guangdong w czasach panowania dynastii Qing. Według opowieści liczba podlegających mu piratów osiągnęła 50 tysięcy, a jego flota liczyła 600 okrętów.

Kiedy jego wspólnik Cai Qian został rozgromiony Cheung postanowił się poddać. Skapitulował w 1810 roku i został mianowany kapitanem cesarskiej marynarki wojennej. Otrzymał powołanie do Penghu, z dala od Hong Kongu, gdzie spędził resztę życia.

Z postacią Cheunga Po Tsai jest związanych kilka obiektów geograficznych w okolicach Hong Kongu, m.in. jaskinia na wyspie Cheung Chau, gdzie według opowieści miał ukrywać swoje łupy.



TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912