TYP: a1

Bitwa morska pod Scheveningen

czwartek, 24 marca 2011
Weronika Morys
Bitwa ta, zwana również bitwą pod Texel, pod Ter Heijde albo pod Katwijk aan Zee, rozegrała się w dniach 8 - 10 sierpnia 1653 roku podczas pierwszej wojny angielsko-holenderskiej.

Genezą bitwy była blokada holenderskich portów przez flotę angielską, która przechwytywała statki handlowe, zmierzające do Holandii. Wywołało to olbrzymi kryzys gospodarczy, w kraju zapanowało bezrobocie i głód. Dowodzenie nad liczącą 100 jednostek holenderską flotą, która miała za zadanie zmienić tą sytuację, objął admirał-porucznik Maarten Tromp na okręcie "Brederode”.

Celem Trompa była likwidacja blokady koło wyspy Texel, gdzie Anglicy schwytali 27 statków Witte de Witha. 8 sierpnia Anglicy spostrzegli Trompa i ruszyli na południe, pozwalając De Withowi wyśliznąć się z pułapki i połączyć się następnego dnia z Trompem niedaleko Scheveningen. Spotkanie floty angielskiej i połączonych sił holenderskich nastąpiło 10 sierpnia. Admirał Tromp zginął na samym początku bitwy, jednak jego śmierć trzymano w tajemnicy, żeby nie obniżać morale wśród floty holenderskiej. W wyniku starcia 12 holenderskich okrętów zostało zatopionych lub zdobytych przez Anglików i Holendrzy zostali zmuszeni do odwrotu do Texel.

Co ciekawe obie strony uważały się za zwycięzców w tej bitwie. Angielska flota musiała wrócić do portu dla dokonania napraw, zdejmując w ten sposób na pewien czas blokadę wybrzeży Holandii. Strona Holenderska natomiast straciła 12 okrętów. W bitwie zginął m.in. admirał Tromp, a jego śmierć była dla Holendrów dużym ciosem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912