TYP: a1

"Zastosowanie technik alpinistycznych w żeglarstwie"

środa, 7 grudnia 2011
MZ

Właściwie trochę mnie dziwi, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł napisania takiego poradnika. Przecież zarówno w wypadku jednej dyscypliny, jak i drugiej mamy do czynienia z linami i węzłami.

Niewątpliwie to żeglarze, zwłaszcza dawni, wnieśli największy wkład w tworzenie węzłów, splotów, czy w zastosowaniu lin, bloczków oraz przeróżnego rodzaju wind do przenoszenia ciężarów, ale to przeszłość. Teraz prym w tych dziedzinach wiedzie alpinizm. To tu powstają przeróżne rozwiązania, mające na celu przede wszystkim chronienie życia i wspomagające wspinaczkę. Książeczka, którą przedstawiamy jest niewielka, raptem kilkadziesiąt stron, ale nasyconych treścią i „patentami”, które nie tylko ułatwią pracę na jachcie, ale sprawią ,że żeglowanie stanie się bezpieczniejsze. Wszystko to jest podane w sposób klarowny i wzbogacone o przejrzyste ilustracje.


Ryszard Jakubowski „Zastosowanie technik alpinistycznych w żeglarstwie”

Wydawnictwo Stapis, Katowice 2005

stron 64

cena 12,99 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912