TYP: a1

"Poza krawędź świata"

środa, 11 maja 2011
MZ

W historii światowej żeglugi i odkryć geograficznych jest kilka nazwisk zapisanych w najbardziej znaczący i niezwykły sposób. Są to nazwiska ludzi, którzy rozpoczęli nowe epoki. Bez ich determinacji, odwagi, uporu, dzieje naszej części kuli ziemskiej zapewne potoczyłyby się inaczej, a na pewno, w wielu przypadkach uległyby opóźnieniu. Krzysztof Kolumb, James Cook, Ferdynand Magellan to właśnie takie postacie.


10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęła dowodzona przez Ferdynanda Magellana Armada Molukańska złożona z pięciu statków. Miała odnaleźć nową drogę wodną prowadzącą do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość przypraw, cenniejszych w ówczesnej Europie niż złoto. Z tej wyprawy po trzech latach wrócił jeden tylko statek, w fatalnym stanie, z nieliczną, wyniszczoną załogą, bez dowódcy tej ekspedycji. Ale był to pierwszy w dziejach statek, który opłynął Ziemię.


Laurence Bergreen w swojej książce „Poza krawędź świata” przedstawia historię niezwykłej – bo była to jak na owe czasy, rzeczywiście podróż „poza krawędź świata” – eskapady Magellana. I trzeba przyznać, że jest to lektura znakomita i porywająca, jak najbarwniejsza, awanturnicza, przygodowa powieść.


Laurence Bergreen „Poza krawędź świata”

Dom Wydawniczy Rebis

Poznań 2005

cena: 49 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912