TYP: a1

Lothar Günther Buchheim - cykl „Twierdza”

środa, 2 lutego 2011
MZ

W pokoju mojego znajomego, pilnego czytelnika wszystkiego co na temat wojenno-morski napisano, na jednej ze ścian ustawiony na półeczce jest spory model angielskiej korwety z czasów II Wojny Światowej z widoczną na burcie nazwą „Compass Rose”. Poniżej na podobnej półce stoi utrzymany w tej samej skali model U-Boota U-96 typu VIIC. To zestawienie jest oczywiste dla każdego, kto przeczytał dwie „kanoniczne” powieści - „Okrutne morze” Nicholasa Monsarrata i „Okręt” Lothara- Günthera Buchheima. Czemu o tym piszę? Otóż wydawnictwo „Bellona” oddało niedawno do rąk czytelników nowy cykl powieściowy autora „Okrętu”, o wspólnej nazwie „Twierdza”, na który składa się pięć tomów. To kontynuacja historii narratora z „Okrętu” wędrującego od końca mają 1944 roku przez okupowaną Twierdzę Europa, obserwującego bliską już klęskę Niemiec. Otrzymujemy niezwykle realistyczny obraz alianckich bombardowań, dywanowych nalotów, płonących miast, walk z wkraczającymi alianckimi wojskami inwazyjnymi. Oczywiście nie są to powieści ściśle marynistyczne, jednak wątek „Starego” dowódcy U-Boota, cały czas gdzieś w tle się przewija.


Cykl rozpoczyna tom o nazwie „Rozkaz wyjazdu”, następny nosi tytuł „Przez piekło do Brestu”, a kolejne to „Na pokładzie U-730”, „Przerwane okrążenie” i „Kierunek Rzesza”.




Lothar Günther Buchheim Cykl „Twierdza”

tom I „Rozkaz wyjazdu”

Wydawnictwo Bellona 2010

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912