TYP: a1

Zaton (Zaton Veliki)

niedziela, 11 listopada 2012
MZ

Zaton Veliki
Miejsc i miejscowości o tej nazwie jest w Chorwacji dużo, wynika to z faktu, że zaton to po chorwacku zatoka. Ta jest spora i dosyć rozległa, mocno wcinająca się w ląd, położona w niewielkiej odległości na północ od Dubrownika.

Na jej brzegach położone są trzy miejscowości Zaton Veliki na zachodniej stronie, Zaton Mali w głębi na północo-wschodniej stronie oraz Štikovica po wschodniej. Na południowo-zachodnim cyplu oznaczającym wejście do zatoki usytuowane jest światło Bl c 3s. Możliwe jest stawanie przy pirsie w Veli Zaton, głębokość 2,5 m – 4 m. Na obszarze całej zatoki można kotwiczyć, jednak najlepsze miejsca znajdziemy w północnej części zatoki - głębokość od 18 m do 5 m. W okresach jesienno-zimowych istnieje tu możliwość występowania bory. Także w lecie nocą możliwe są tu silne szkwały wiejące z północy i północnego wschodu. W takich wypadkach można, a raczej należy, gdy kotwiczymy we wschodniej części zatoki dodatkowo zacumować się do dalb, usytuowanych właśnie w tej części wybrzeża. Bezpieczne w miarę kotwicowisko w wypadku bory to północna część zatoki w pobliżu miejscowości Zaton Mali. W Zatonie Velikim znajdują się dwie restauracje, jedna o nazwie Ankora usytuowana jest tuż nad brzegiem morza z niewielkim podestem zawieszonym nad wodą. Jest to wprawdzie miejsce przyjemne, jednak ceny nie należą do najniższych. Druga, nieco tańsza, jest usytuowana w pobliżu. Choć nie dostarcza specjalnych wizualnych wzruszeń, to jedzenie nie najgorsze.


Restauracja Ankora

Tu można cumować

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912