TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Zatoka Neapolitańska

piątek, 12 kwietnia 2019
Monika Frenkiel

Już za czasów cesarstwa rzymskiego ten rejon ze względu na swoje walory widokowe stał się celem wypraw turystycznych. Zatoka Neapolitańska – raj pod uważną obserwacja pewnego wulkanu.

Zatoka Neapolitańska położona jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Włoch w Prowincji Neapol, w regionie Kampanii. Z zachodu otwiera się na Morze Tyrreńskie a na wschodzie opiera się o stoki Wezuwiusza. Na północy graniczy z Neapolem i Pozzuoli, na południu przechodzi w Półwysep Sorrento z miastem Sorrento, dalej rozciąga się już Zatoka Salerno.

W Zatoce Neapolitańskiej położone są trzy wyspy: Capri, Ischia i Procida. A jej serce bije w Neapolu i to powinno nam wystarczyć za rekomendację, bo pewien wielki poeta powiedział „zobaczyć Neapol i umrzeć”. Umieranie lepiej sobie odpuśćcie, ale Neapol zwiedźcie, bo tu urzeka niemal wszystko: ogromne centrum miasta, doskonała kuchnia i piękne zabytki. Część historyczna centrum Neapolu jest pod względem powierzchni największą tego typu przestrzenią w Europie, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest to, że Neapol jest jednocześnie uważany za jedno z najbardziej mrocznych miast - w granicach starego miasta zejdziemy do podziemnych tuneli, a trochę dalej, na obszarze Rione Sanità możemy zwiedzić katakumby oraz cmentarz wykuty w skale. Podziemny Neapol - Napoli Sotterranea to niesamowita atrakcja. Można tam zobaczyć antyczne zbiorniki na wodę służące w trakcie wojny jako schron, oraz podziemne wykopaliska pod obszarem bazyliki San Lorenzo Maggiore - gdzie przejdziemy się autentyczną rzymską ulicą handlową odkrytą podczas prac archeologicznych. A dla smakoszy ważne pewnie będzie to, że Neapol jest również miastem, w którym odkrytą popularną pizzę. Wyróżnia się ona przede wszystkim bardzo cienkim ciastem oraz mniejszą ilością składników.

Nad całą zatoką majestatycznie góruje doskonale widoczny z każdego miejsca Wezuwiusz. Ten dochodzący obecnie do 1300 m n.p.m. wciąż aktywny wulkan od tysięcy lat budził strach i przerażenie. Na szczęście od 1944 roku nie daje oznak aktywności. Najbardziej znany jest oczywiście z erupcji w 79 r. kiedy to zniszczył miasta Pompeje, Herkulanum i Stabie. Dziś teren wulkanu stanowi park narodowy a dla spragnionych spaceru polecamy drogę na wierzchołek – ok. 8 kilometrów.

A jak mówimy o Wezuwiuszu, to koniecznie trzeba zobaczyć ofiarę jego wybuchu, czyli Pompeje (choć wiele zabytków stąd możemy znaleźć w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu). Natomiast godzinę drogi statkiem od Neapolu znajdują się dwie wspaniałe wyspy, Capri oraz Ischia.

Capri jest wręcz bajkowa, dookoła niej znajdują się groty, a sama wyspa ma budowę górzystą. Ischia nie jest tak imponująca, znajdziemy przy niej jednak, położony na małej wysepce, zamek Aragoński, do którego prowadzi wspaniały most. Na zamek możemy wejść (niestety nie do samej twierdzy, ale na jego teren oraz niektórych budynków) i popatrzeć na wyspę z góry.  

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Zatoce Neapolitańskiej, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, rejs, Włochy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620