Czas na kolejną wędrówkę po polskim wybrzeżu. Za nami Zalew Szczeciński i Zatoka Gdańska, czas na porty otwartego morza.
Zaczniemy od Świnoujścia. To duży port morski, uzdrowisko i miejscowość letniskowa i co ciekawe, jedyne polskie miasto w całości położone na wyspach. Dużą atrakcje turystyczną wciąż stanowią pozostałości militarnej historii miasta i portu – np. Fort Anioła z XIX wieku czy Fort Zachodni z ekspozycja sprzętu wojskowego. W Forcie Gerharda znajdziemy Muzeum Obrony Wybrzeża z Podziemnym Miastem, czyli rozległym portem artyleryjskim z czasu II wojny światowej.
Spośród nadmorskich miejscowości wypoczynkowych warto zajrzeć do Mrzeżyna, miasta troszkę bardziej kameralnego i interesującego dla amatorów innych niż żeglarstwo atrakcji wodnych. Tutaj bowiem kończy się liczący sobie 120 km szlak kajakowy wiodący Regą ze Świdwina. A jeśli chodzi o historię, to warto wspomnieć, że tutaj właśnie lubił wypoczywać Otto von Bismarck. Przez jakiś czas (od 1950 do 1957 ) Mrzeżyno i okolice było zamkniętym terenem wojskowym, a tereny na zachodnim brzegu rzeki Rega udostępniono cywilom dopiero w 2000 roku.
Popularnym polskim kurortem i ośrodkiem sanatoryjnym jest Kołobrzeg, ze źródłami wody mineralnej, solankami i borowiną. Historia miasta sięga VIII wieku, co czyni go jedną z najstarszych miejscowości na Pomorzu. Kołobrzeg był twierdzą, ma więc bogatą historię potyczek i zdobywanie przez rozmaite wojska. Podczas ii wojny światowej 90 proc. Miasta zostało zniszczone a odbudowane w czasach PRL-u było… w stylu właściwym dla PRL-u. Ostatnie lata były jednak dla Kołobrzegu łaskawe i zaopatrzyły miasto w ładnie odnowione budynki tzw. starówki, choć głównymi atrakcjami pozostają gotycka bazylika mariacka z XIV wieku i molo o długości 220 metrów.
Kto nie zna Ustki, jednego z największych kurortów środkowego wybrzeża? W sezonie jest tu dwukrotnie więcej ludzi, przyjeżdżających tutaj ze względu na korzystny mikroklimat. Początki miasta sięgają XIV wieku, ale współczesna Ustka jest nowoczesna i zadbana, z szeroką nadmorską promenadą. Zainteresowani historią powinni odwiedzić Muzeum Ziemi Usteckiej z ciekawą wystawą węzłów żeglarskich i znajdujący się przy przystani żeglarskiej, na wydmach udostępniony do zwiedzania bunkier artyleryjski. Z tutejszej latarni morskiej rozciąga się ciekawy widok. No i nie zapomnijcie sobie cyknąć fotki z ustecką syrenką!
Do zacumowania w Rowach może nas zachęcić sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, zaczynającego się tuż przy wsi, z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Park sięga aż do Łeby, kolejnej popularnej wśród wczasowiczów miejscowości. Tutaj znajdziemy unikat na skalę europejską, czyli ruchome wydmy, wchodzące w skład wspomnianego parku narodowego. Popularną tutejszą atrakcją jest także Park Dinozaurów.
Jeśli interesuje Was czarter jachtu, nie tylko na polskim wybrzeżu, piszcie na info@tawernaskipperow.pl
Tagi: czarter jachtu, Bałtyk