TYP: a1

Tomasz Chamera ponownie wybrany wiceprezydentem World Sailing!

czwartek, 14 listopada 2024
informacja prasowa PYA

Podczas dorocznej Konferencji World Sailing odbyły się wybory władz na najbliższą 4-letnią kadencję. Prezydentem po raz kolejny został Quanhai Li z Chin, a jednym z 7 nowych wiceprezydentów został prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- Były to wyjątkowe wybory, gdyż po raz pierwszy w historii obowiązywała zasada parytetu. Tym bardziej mi miło, że otrzymałem największą liczbę głosów spośród męskich kandydatów do Zarządumówi Tomasz Chamera.

W zarządzie światowej organizacji World Sailing (WS) znaleźli się również Beatriz González Luna (Meksyk), Cory Sertl (USA), Line Markert (Dania), Özlem Akdurak (Turcja), Daniel Belcher (Australia), Josep Pla Maronda (Andora). Na trzy miejsca męskie aspirowało aż 8 kandydatów. Tomasz Chamera otrzymał najwięcej z tej grupy – 50 głosów. Dotychczas w zarządzie musiały być minimum dwie osoby odmiennej płci, a nowa konstytucja WS wprowadziła parytet 50/50. Dla prezesa PZŻ to będzie druga kadencja w funkcji wiceprezydenta światowej organizacji żeglarstwa.

Coroczne spotkanie WS odbyło się w Singapurze i trwało cały tydzień, podczas którego codziennie delegaci pracowali podczas tematycznych sesji roboczych. Wtorkowy wieczór zakończył się ceremonią wręczania nagród roku, podczas której Ewa Lewandowska została Młodzieżową Żeglarką Roku – Young World Sailor of the Year.

W sobotę odbywały się wybory, a do tego czasu przeprowadzono szereg działań, o których przebiegu opowiada Tomasz Chamera:

- Została zaaprobowana finalnie nowa konstytucja World Sailing, co było poprzedzone wieloma etapami prac. Odbyło się wiele kierunkowych rozmów dotyczących formatów IO, ale nie jeszcze finalnych. Pracowaliśmy również nad usprawnieniem dokumentów dotyczących polityki transgender i selfguardingu. To są ważne tematy, na które WS zwraca uwagę i które cały czas podlegają przeglądowi i aktualizacji. Natomiast wybory siłą rzeczy zdominowały wszystko.

Już październiku w wyniku wyborów do Rady World Sailing na lata 2025-2028 została wybrana Ewa Jodłowska. Grupa C, obejmująca Białoruś, Bułgarię, Czarnogórę, Kosowo, Mołdawię, Polskę, Północną Macedonię, Rumunię, Serbię i Ukrainę, wybrała dwóch przedstawicieli: Ewę Jodłowską (Polska) oraz Alexandru Micu (Rumunia). To kolejna kadencja Polki w World Sailing Council.

Podczas tegorocznej konferencji w Singapurze sędziowie PZŻ Filip Moczorodyński i Michał Jodłowski uzyskali status międzynarodowego arbitra (IU).

W najbliższym czasie nowo skonstruowany zarząd będzie powoływał osoby do poszczególnych komisji, do których aspirują również Polacy.

 

  • Zaprezentowany program Tomasza Chamery w ramach kandydatury na Wiceprezesa World Sailing koncentruje się na strategicznym rozwoju żeglarstwa jako sportu globalnego, dostępnego i inspirującego dla różnych pokoleń. Jego cele obejmują utrzymanie statusu żeglarstwa jako dyscypliny olimpijskiej oraz przywrócenie żeglarstwa dla osób z niepełnosprawnościami do programu paraolimpijskiego. Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego stawia również na efektywność kosztową, usprawnienia w zakresie sprzętu i organizacji zawodów, co ma przyczynić się do większej dostępności i zrównoważonego rozwoju żeglarstwa.
  • W swoim programie Tomasz Chamera podkreśla konieczność prowadzenia otwartego dialogu z członkami organizacji, a także współpracę z różnorodnymi sektorami, aby sport ten mógł odpowiadać na wyzwania współczesności. W jego programie kładzie się nacisk na wzmocnienie organizacji World Sailing poprzez zorientowanie na członków, rozwój innowacji oraz podtrzymywanie tradycji przy jednoczesnym otwarciu na zmiany technologiczne.
  • Dzięki bogatemu doświadczeniu w administracji sportowej, organizacji imprez i współpracy międzynarodowej, Tomasz Chamera dąży do budowania wspólnoty żeglarskiej opartej na zaufaniu i wzajemnym wsparciu, co ma przyczynić się do dalszego rozwoju i promocji żeglarstwa na całym świecie.

 

BIO

dr TOMASZ CHAMERA 
Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego 
 

Przez wiele lat był trenerem żeglarstwa w Yacht Klubie „Stal” Gdynia. Już jako działacz sportowy zarządzał i nadal zarządza dużymi projektami, jak kampanie olimpijskie i regaty międzynarodowe. Zorganizował Młodzieżowe MŚ ISAF w 2004 roku, Młodzieżowe MŚ World Sailing w 2019 roku oraz Gdynia Sailing Days w latach 2010-2021. Z ramienia World Sailing nadzorował organizację i przebieg rywalizacji żeglarskiej podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio i Paryżu. 

Z PZŻ związany jest od 2001 roku jako trener główny, dyrektor sportowy, wiceprezes ds. sportu, od 2017 roku pełniąc funkcję prezesa. W latach 2015-2021 był Wiceprezydentem Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF. Od 2020 roku pełni funkcję Wiceprezydenta Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing (w 2024 roku wybrany na drugą kadencję). Jest Wiceprezesem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Zawodowo związany z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu, gdzie kieruje Zakładem Żeglarstwa. Jest absolwentem tej uczelni, od ponad 30 lat rozwija w niej żeglarstwo na wszystkich płaszczyznach. W 2004 r. uzyskał tytuł doktora. Ukończył również studia podyplomowe dla menedżerów sportu oraz z zakresu psychologii sportowej. 

Tagi: PYA, Chamera, wybory
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620