TYP: a1

Nowe Morze – i to naprawdę nowe

poniedziałek, 8 kwietnia 2024
redakcja

Jeśli od czasu do czasu zdarza Wam się brać do ręki egzemplarz „Morza” – a wierzymy, że tak właśnie jest  – tym razem czeka na Was miła niespodzianka. Z okazji stulecia czasopisma (kiedy to zleciało…?) postanowiliśmy wprowadzić kilka zmian na lepsze. Jakich? Sprawdź też koniecznie bezpośrednio na stronie www.morze.org

Stooo laaat, stooo laaat!

Uznaliśmy, że skoro „Morze” w tym roku obchodzi setną rocznicę swojego istnienia (co prawda dopiero jesienią, ale jednak), w każdym numerze z 2024 roku musi się znaleźć jakiś element nawiązujący do tego ważnego jubileuszu.

Będą więc ciekawe retrospekcje – a pierwsza z nich czeka na Was już w wiosennym Morzu. Będziemy wspominać, snuć plany i robić co w naszej mocy, żeby kolejnych 100 lat było równie owocnych, jak poprzednie. Czy będzie to łatwe?

Na pewno nie – wiele „papierowych” czasopism, nawet takich z długą i zacną tradycją, powoli znika z rynku. Wierzymy jednak, że społeczność skupiona wokół „Morza” sprawi, iż to będzie właśnie ten słynny wyjątek od reguły. W końcu tylko martwe ryby płyną z prądem – my, żeglarska brać, zawsze pod prąd.

Co w najnowszym numerze?

Znajdziecie tu, jak zawsze, wiele ciekawych zagadnień z różnych dziedzin zycia. Między innymi:

  • analizę sytuacji na świecie w związku z atakami Huti na Morzu Czerwonym – jak bardzo są one na korzyść mocarstw takich jak Chiny i Rosja
  • wywiad z kontradmirałem Włodzimierzem Kułaginem – dowiecie się z niego m. in. co dalej z Orką i czy w marynarce wojennej jest miejsce dla kobiet
  • rozważania na temat cumowania: dziobem, rufą? Czy i jak dalece zależy to od kraju bandery – i portu, w jakim się parkowanie odbywa
  • interesującą analizę dotyczącą faktów i mitów bitwy pod Coronelem
  • a w pierwszym z serii tekstów związanych ze stuleciem Morza – perełki z dawnych lat odnoszące się do atmosfery Gdańska w 1938 roku, „bratniego narodu radzieckiego”, czy wreszcie faktu odziedziczenia ogromnej floty przez Ukrainę (co pokutuje do dzisiaj…) po rozpadzie ZSRR.

Zmiany, zmiany, zmiany

Na wstępie obiecaliśmy zmiany (i to na lepsze!) – wypada zatem powiedzieć, na czym one polegają.

  1. Przede wszystkim zmieniliśmy format – teraz jest bardziej poręczny, łatwiejszy w użytkowaniu, lepszy do wysyłki.
  2. Zwiększyliśmy liczbę stron, wychodząc z założenia, że stulecie jednak zobowiązuje.
  3. A skoro mamy więcej stron – jest też więcej treści, unikalnych fotografii i ciekawych tematów.

Krótko mówiąc, dzieje się. Mamy nadzieję, że docenicie nasze starania – wszystko, co robimy, jest z myślą o Was, naszych Czytelnikach. Dlatego, jeśli macie uwagi (również te krytyczne), pomysły, wnioski – napiszcie do nas. Budujcie razem z nami tę stuletnią legendę. Niech trwa - a my wszyscy możemy być jej częścią. 

Zobacz więcej na  www.morze.org

Morze - stulecie, wiosna 2024

 

Tagi: morze, morze.org, czasopismo morze, 100, stulecie morza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620