TYP: a1

Jak pomóc powodzianom?

wtorek, 17 września 2024
Hanka Ciężadło

Ludzie morza jak nikt inny wiedzą, jak ważna jest pomoc bliźnim i zwykła, prosta solidarność. Ci z nas, którzy mają szczęście mieszkać na obszarach niedotkniętych powodzią, poszukują zapewne sposobów, by skutecznie pomóc powodzianom. Poniżej zamieszczamy więc najważniejsze informacje, zebrane na podstawie przeglądu serwisów internetowych i mediów społecznościowych.

Gdzie i jak przekazać pomoc?

Jeśli chcecie się włączyć w akcję pomocową i przekazać środki, przedmioty, albo po prostu swój czas, możecie wybrać którąś z poniższych opcji:

  1. Caritas Polska. Zasadą jest, że Caritas przychodzi z pomocą już na samym początku i tak stało się również w tym przypadku. Na rzecz powodzian organizacja przekazała już 200 tysięcy złotych, które zostały rozdysponowane pomiędzy centra diecezjalne. Oczywiście potrzeby są dużo większe, dlatego uruchomiono też celową zbiórkę funduszy oraz rzeczy niezbędnych poszkodowanym.

    Możecie pomóc na trzy sposoby:

  • przesłać BLIK na nr +48 668 07 00 00 z tytułem POWODZ,

  • wpłacić datek na stronie caritas.pl,

  • dostarczyć niezbędne przedmioty w ilościach hurtowych (WAŻNE- to bardzo przyspiesza dystrybucję, a liczy się czas), a więc wodę butelkowaną, żywność z długim terminem ważności, środki czystości, gumowce, osuszacze, łopaty, taczki itp.). Właściciele firm, którzy chcieliby włączyć się w pomoc, proszeni są o maila na adres powodz@caritas.org.pl

  1. Polski Czerwony Krzyż. Pracownicy PCK skupili się na pomocy na miejscu – uruchomiono Grupy Ratownictwa i Pomocy Humanitarnej dostarczające powodzianom ciepłe napoje, posiłki, a także najpotrzebniejsze przedmioty, jak śpiwory, koce, środki czystości i wodę. PCK pomaga także w budowaniu zapór przeciwpowodziowych, układaniu worków z piaskiem oraz podejmuje działania ratownicze i interwencyjne w terenie. Możecie ich wesprzeć, wpłacając środki:

  • BLIK 794 33 22 11 z dopiskiem Powódź

  • tradycyjnym przelewem – nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060

  • za pośrednictwem Zrzutki - https://zrzutka.pl/naratunekpowodz

  • za pomocą PayU https://pck.pl/wspieraj-nas/

    Inną, równie ważną formą pomocy będzie dostarczenie ratownikom przedmiotów niezbędnych do ratowania poszkodowanych. Potrzebne są między innymi środki higieniczne, detergenty, niepsująca się (pakowana) żywność, a przede wszystkim woda butelkowana. Wszystkie te rzeczy możecie dostarczać do oddziałów okręgowych Polskiego Czerwonego Krzyża, zlokalizowanych w miastach wojewódzkich. Ich listę i adresy znajdziecie tutaj: www.pck.pl/kontakt

  1. Zbiórki internetowe. Oto adresy portali, które warto odwiedzić, jeżeli chcecie pomóc:

  1. Pomoc w miastach

    Urzędy miast również włączyły się w akcję pomocową, uruchamiając magazyny, w których gromadzona będzie pomoc rzeczowa dla powodzian (żywność z długim terminem przydatności, woda, karma dla zwierząt, środki czystości, środki higieny osobistej itp.). 

  • Kraków – magazyn w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188,

  • Gdańsk – główny magazyn w hali lekkoatletycznej przy ul. Olimpijskiej 5/9,

  • Poznań – siedziba TVP3 Poznań, przy ul. Serafitek 8,

  • Warszawa – magazyny uruchomiono w Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” i we wszystkich urzędach dzielnicowych.

Oczywiście to tylko przykłady – zbiórek jest wiele, a prowadzone są w większych i mniejszych miejscowościach, zarówno przez władze, jak i przez inne organizacje (parafie, remizy, domy kultury itp.) Jeśli jednak przypadkiem w Waszej miejscowości nikt jeszcze nie wpadł na ten pomysł – zawsze możecie być pierwsi. Niemen śpiewał kiedyś, że ludzi dobrej woli jest więcej – wierzymy, że miał rację i że wystarczy tylko dać im szansę, by pokazali, na co ich stać.

 

Tagi: pomoc, powódź, powodzianie, adresy, zbiórki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 listopada

Do wybrzeży na północ od Wirginii, pierwszej angielskiej kolonii w Ameryce, na statku "Mayflower" przybyło 102 osadników. Założyli miasto w Plymouth, od nazwy portu, z którego wypłynęli we wrześniu; tak narodziła się Nowa Anglia.
sobota, 21 listopada 1620