TYP: a1

Czy w Gdańsku powstanie elektrownia na gaz?

wtorek, 3 listopada 2020
Anna Ciężadło

Wiele wskazuje na to, że jest to całkiem realna opcja. Orlen, Lotos oraz Energa podpisały właśnie list intencyjny w tej sprawie. Zgodnie z jego treścią, po przeanalizowaniu możliwości wspólnej budowy, strony zobowiązują się do sporządzenia stosownych umów nie później, niż do końca 2021 roku, natomiast sama elektrownia ma powstać do roku 2026.

Co oznacza ten list?
Na razie można traktować go jako pierwszy krok na drodze ku realizacji celu. Warto pamiętać, że przy takim wspólnym przedsięwzięciu, poszczególne podmioty muszą ustalić szereg istotnych szczegółów, na przykład:
• uzgodnić założenia i warunki techniczne,
• wybrać ostateczną lokalizację,
• złożyć deklaracje co do warunków finansowania.
Skoro mowa o pieniądzach – należy podkreślić, że biorąc pod uwagę zarówno obecne, jak i prognozowane ceny paliw oraz opłaty za emisję CO2, technologia oparta o gaz ziemny pozwoli nam wytwarzać tańszą i czystszą energię, niż tradycyjne rozwiązania wykorzystujace węgiel.

Jak to będzie wyglądać?
Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, w Gdańsku powstanie nowoczesna elektrownia CCGT (Combined Cycle Gas Turbine), oparta o układ gazowo-parowy. Według wstępnych planów obiekt ma mieć moc około 0,6 GWe. Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, zarówno zastosowana technologia, jak i lokalizacja nowej elektrowni mogą mieć kluczowe znaczenie dla polskiej energetyki.
Nie zapominajmy bowiem, że do roku 2050 mamy zamiar osiągnąć neutralność klimatyczną. Oznacza to stopniowe odchodzenie od wysokoemisyjnych elektrowni węglowych na rzecz bardziej nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Z drugiej strony, Gdańsk to duże miasto, a perspektywa rozwoju portu i dróg kolejowych związana z inicjatywą Trójmorza pozwala domniemywać, że w przyszłości nabierze on jeszcze większego znaczenia dla polskiej i europejskiej gospodarki. Sprawia to, że zarówno kwestia bezpieczeństwa energetycznego, jak i zagospodarowania lokalnej przestrzeni nabierają tam szczególnie dużej wagi. Czy zatem nowa inwestycja odpowie na te wyzwania?

Szyta na miarę?
Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, jest na to spora szansa. Przede wszystkim, elektrownia, z uwagi na zastosowane tam rozwiązania technologiczne, wykaże emisję około 50 proc. mniejszą, niż tradycyjne elektrociepłownie na węgiel.
Do napędzania jej turbin używany będzie gaz ziemny, taki sam, jaki stosowany jest w gospodarstwach domowych. Będzie on dostarczany rurociągiem bezpośrednio od dostawcy, więc nie ma konieczności budowy zbiorników gazowych, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa, a poza tym wymaga bardzo niewielkiej przestrzeni – będzie to ok. ¼ miejsca, jakiego zajęłaby elektrownia węglowa o porównywalnej mocy. Wszystko to sprawi, że taka elektrownia może powstać w sąsiedztwie budynków mieszkalnych lub terenów zielonych.
Czy rzeczywiście tak sie stanie? Czas pokaże. Z pewnością będziemy śledzić rozwój sytuacji, bo temat jest bardzo ciekawy.

Tagi: morze, Gdańsk, elektrownia, Orlen, Lotos, Energa, neutralność klimatyczna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008