TYP: a1

Uczcijmy „Kubę” w Święto Morza

poniedziałek, 19 czerwca 2017
Jędrzej Szerle

W sobotę, 24 czerwca o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie tablica Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, wybitnego żeglarza regatowego i konstruktora jachtów. Serdecznie zapraszamy.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Jak co roku Święto Morza jest okazją do tego, żeby w Alei Żeglarstwa Polskiego, która znajduje się na falochronie południowym gdyńskiej mariny, uhonorować tablicą kolejnego słynnego żeglarza.

Kazimierz „Kuba” Jaworski zasłużył na to jak mało kto. Dał się poznać jako świetny organizator, wybitny regatowiec i uzdolniony konstruktor. W młodości, podczas pobytu w Krakowie, był współtwórcą dwóch klubów żeglarskich oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przenosinach do Szczecina w 1960 roku szybko związał się z żeglarstwem morskim, m.in. siedmiokrotnie zdobywając tytuł morskiego żeglarskiego mistrza Polski i startując w 1976 i 1980 roku w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Z kolei jako pracownik Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi uczestniczył w tworzeniu takich jachtów jak „Polonez”, „Spaniel” i „Spaniel II”.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Uroczystość odsłonięcia tablicy, w której wezmą udział żeglarze, władze Gdyni oraz przedstawiciele Polskiego i Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odbędzie się w sobotę 24 czerwca o godzinie 12.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM „Gryf”, odbędzie się spotkanie żeglarskie.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodziny[/s]

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego i Ludomira Mączki.

Tagi: Kazimierz "Kuba" Jaworski, Aleja Żeglarstwa Polskiego, żeglarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912