TYP: a1

Na wieczną wachtę odszedł Jerzy Tarasiewicz

czwartek, 14 grudnia 2017
AM Gdynia/MF

Na wieczną wachtę odszedł Jerzy Tarasiewicz. Żeglarz, fizyk, absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i uniwersytetu Jagiellońskiego, który do historii polskiego żeglarstwa przeszedł dzięki słynnej wyprawie przez Atlantyk na starej szalupie z m/s Batory.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum AM w Gdyni[/s]

Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz zostali bohaterami pionierskiej wyprawy przez Atlantyk, którą odbyli starą szalupą pochodzącą z m/s „Batory”. Dwaj  urodzeni w Wilnie absolwenci Państwowej Szkoły Morskiej, 8 sierpnia 1958 opuścili Gdynię, by zrealizować marzenia o wielkiej, morskiej przygodzie. Wspierali ich nauczyciele - kapitanowie Tadeusz Meissner i Karol Borchardt i YK "Gryf".  Szalupę śmiałkowie nazwali „Chatka Puchatków”. 

Szalupowa żegluga fascynowała naszych bohaterów już wcześniej – w 1956 na szalupie „Puchatek” zrealizowali wyprawę bałtycką. Do skoku przez Atlantyk szykowali się we czterech, ostatecznie realizowali ją we dwóch.  Jerzy Tarasiewicz miał wtedy 21 lat, Janusz Misiewicz 22. Trasa wyprawy wiodła przez Bałtyk, cieśniny duńskie, porty Europy. Ciężkie sztormy na trasie skłoniły żeglarzy do przejścia rzekami i kanałami Francji na Morze Śródziemne. Z początkiem stycznia 1959 wyszli z Marsylii i, zahaczając o północną Afrykę, przez Gibraltar wyszli na ocean. Madera, Kanary i transatlantycki skok na Martynikę, dokąd „Chatka Puchatków” dotarła  2 kwietnia 1959.


Janusz Misiewicz po miesięcznym postoju wrócił do kraju, Tarasiewicz żeglował jeszcze samotnie po Karaibach i odwiedził w San Juan Władysława Wagnera. Wrócił ostatecznie do Polski pod koniec 1959 roku.

Tarasiewicz skończył fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie następnie rozpoczął  pracę. Jednak nie usiedział na miejscu. Ruszył ponownie w świat i znowu szalupą, tym razem o nazwie „Rozumek” – z tej wyprawy do PRL-u już nie wrócił. Ostatecznie osiadł w USA.

Zmarł w wieku 80 lat.

 

 

Tagi: Jerzy Tarasiewicz, Chatka Puchatka, wyprawa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912