Żeglarska konferencja bezpieczeństwa
Pomorski Związek Żeglarski zaprasza 11 kwietnia 2015 r. na sympozjum „Od szkolenia do bezpiecznego żeglowania”. Organizując spotkanie w roku 50-lecia swego istnienia, PoZŻ wraca do tradycji żeglarskich konferencji bezpieczeństwa, które odbywały się wcześniej w Gdyni.
Tematyka kwietniowej sesji obejmuje uwarunkowania bezpieczeństwa w żegludze jachtowej. Będzie okazją do wysłuchania wielu wybitnych specjalistów.
Tematy referatów:
1. Analiza przyczyn wypadków jachtowych na przykładzie wydarzeń ostatniej dekady.
Referent: Bogdan Matowski, kpt. jachtowy od 1976 r., wieloletni pracownik Urzędu Morskiego w Słupsku.
2. Bezpieczny jacht – aktualne wymogi PRS.
Referent: Rafał Wojtyra, kierownik Inspektoratu Nadzoru Statków Śródlądowych, Jachtów i Łodzi Polskiego Rejestru Statków SA.
3. Krajowy system bezpieczeństwa morskiego.
Referent: Andrzej Królikowski, kpt. ż.w., dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
4. Radiokomunikacja jako narzędzie bezpiecznej żeglugi.
Referent: Krzysztof Januszewski, j. kpt. ż.w., zawodowo zajmuje się telekomunikacją i teleinformatyką. Wykładowca w Akademii Morskiej w Gdyni, pracuje w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR).
5. Ubezpieczenie żeglarza i jachtu. Co to znaczy bezpieczny jacht - wymogi ISAF.
Referent: Michał Korneszczuk, żeglarz regatowy i morski, członek Yacht Klub „Stal” Gdynia, założyciel firmy Nautica Nord, współorganizator regat Nord CUP. Stworzył żeglarską klasę sportową jachtów Nautica 450, niedawno otworzył także przedstawicielstwo żaglowni North Sails.
6. Problemy efektywności nauczania żeglarstwa.
Referent: Bogdan Olszewski, j. kpt. ż.w., nauczyciel akademicki, instruktor wykładowca, autor wydanej w końcu ubiegłego roku książki „Sztuka nauczania żeglarstwa”.
7. Bezpieczeństwo żeglarzy śródlądowych.
Referent: Zbigniew Kurowicki, prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, kpt. ż.ś., sternik jachtowy, instruktor motorowodny, ratownik wodny.
8. SAR w służbie ratowniczej żeglarzy morskich.
Referent: Marek Długosz, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w Gdyni.
Konferencja ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny. Zgłoszenia telefoniczne (605 553 413) lub mailowe (ilona.miluszewska@pozz.org.pl) przyjmujemy do 15 marca 2015 r. Można także zapisywać się do dyskusji, którą przewidujemy po zakończeniu wystąpień prelegentów.
Sympozjum odbędzie się w siedzibie PoZŻ w Gdyni w ramach Forum Nauczycieli Żeglarstwa. Forum to miejsce dyskusji i wymiany doświadczeń instruktorów żeglarstwa z całej Polski. Więcej znaleźć można na
www.fnz.pozz.org.pl.
Tagi:
PoZŻ,
Forum Nauczycieli Żeglarstwa