TYP: a1

Zbigniew Gutkowski Osobowością Roku 2013

poniedziałek, 16 grudnia 2013
Informacja prasowa

Fot. R. Hajduk
Zbigniew Gutkowski został uhonorowany nagrodą Osobowość Sportowa Roku 2013 podczas XI Gdańskiej Gali Sportu 2013. Najlepszy polski żeglarz oceaniczny został wyróżniony wraz z byłym żużlowym mistrzem Zenonem Plechą, działaczami piłkarskiego klubu Gedania: Tomaszem Szromnikiem i Władysławem Barwińskim oraz żeglarzem Mateuszem Kusznierewiczem.

Najlepszym sportowcem Gdańska został windsurfer Piotr Myszka. Miejską drużyną roku ogłoszono rugbistów Lechii Gdańsk, którzy w krajowej rywalizacji zdobyli trzy najbardziej prestiżowe trofea, wśród imprez przyznano – finałom mistrzostw Europy siatkarzy, a w gronie sponsorów najwyżej oceniono Grupę LOTOS S.A. Za największą niespodziankę uznano natomiast remis piłkarzy Lechii w towarzyskim meczu z Barceloną.

XI Gdańska Gala Sportu odbyła się w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Podczas imprezy, którą uświetnił występ tancerzy grupy Art Project Ballet, nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach. Podczas Gali uroczyście pożegnano wielokrotnego mistrza świata oraz mistrza olimpijskiego z Pekinu (2008) wioślarza Adama Korola, który zakończył sportową karierę.

Jestem bardzo szczęśliwy, że znalazłem się w tak doborowym towarzystwie. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję. Ponadto, jest to dla mnie kolejne wyróżnienie obok nominacji na Żeglarza Roku 2013 magazynu „Wiatr”, dlatego jestem tym bardziej zaskoczony, a zarazem zaszczycony. Ten rok był dla mnie wyjątkowy z wielu powodów. Po pierwsze, udało mi się pobić rekord Północnego Atlantyku. Po drugie,sukcesem zakończyłem swój udział w regatach Transat Jacques Vabre i wraz z Maciejem Marczewskim wywalczyliśmy kwalifikację na okołoziemskie regaty Barcelona World Race, które odbędą się w przyszłym roku – podsumował skiper jachtu ENERGA Zbigniew Gutkowski.

Liczyłem na miejsce w pierwszej „3”, ale zwycięstwa się nie spodziewałem. W moich tegorocznych startach zabrakło przysłowiowej „wisienki na torcie”, czyli medalu na najważniejszych regatach. W mistrzostwach świata byłem piąty, w mistrzostwach Europy – szósty. Dlatego, mimo wygranych regat Pucharu Świata czy zdobycia tytułu mistrza Polski, po startach w minionym roku odczuwam niedosyt – powiedział laureat głównej nagrody Piotr Myszka.

Źródło: energasailing.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912