TYP: a1

Zapraszamy na nocne zwiedzanie jachtu "OPTY"!

środa, 9 października 2013
Informacja prasowa
Jacht Opty
Fot. Jędrzej Szerle
Tylko do końca tego tygodnia (tj. do niedzieli 13 października włącznie) można będzie oglądać w Gdyni legendarny jacht „Opty”, na którym Leonid Teliga, jako pierwszy Polak, opłynął samotnie świat pod żaglami. Ci którzy dotąd tego nie uczynili będą mieli ostatnią szansę, aby to zrobić w nocy z soboty na nadzielę (tj. z 12 na 13 października).

W tym roku obchodzimy 44 rocznicę zamknięcia Wielkiej Pętli przez Leonida Teligę oraz 85-lecie Jacht Klubu Morskiego „Gryf”, którego był członkiem. Chcąc uczcić ten jubileusz Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Jacht Klubem Morskim „Gryf”, udostępnił zwiedzającym jacht „Opty”.

W czerwcu tego roku jednostka ta została przewieziona do Gdyni i ustawiona w hangarze Jacht Klubu Morskiego „Gryf” na terenie gdyńskiej mariny. Przypomnijmy, że przez ostatnie 30 lat „Opty” spoczywał w magazynie Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie i nie był eksponowany w taki sposób szerszej publiczności.

Niestety zwiedzanie jachtu „Opty” w Gdyni możliwe już jest tylko do najbliższej niedzieli (tj.13 października) w godz. 10-18. Jednak w sobotę (tj. 12 października) jacht oglądać będzie można aż do godz. 24! Więcej! Jeśli zainteresowanie będzie duże godzina zakończenia zwiedzania zostanie przesunięta do wyjścia ostatniego zwiedzającego.

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych! Na zwiedzających czekać będzie ciepła herbata, zaś w znajdującej się obok hangaru siedzibie Fundacji Helios, obejrzeć będzie można dokumentalny film o Leonidzie Telidze i jego słynnej wyprawie. Dodatkową atrakcją będzie (od godz. 20) obecność na miejscu opiekuna zabytkowego jachtu w Centralnym Muzeum Morskim Radosława Paternogi, który chętnie podzieli się swoją wiedzą na jego temat.

W poniedziałek (tj. 14 października) jacht zostanie przygotowany do opuszczenia Gdyni. Do Tczewa wróci następnego dnia (tj. 15 października).
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912