TYP: a1

Szósta na szóstkę

poniedziałek, 14 kwietnia 2014
Informacja prasowa
Szkoła Meteorologii Żeglarskiej
Fot. Tadeusz Lademann
Żeglarze z całej Polski wzięli udział w VI Szkole Meteorologii Żeglarskiej, która odbyła się w Gdyni w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Przez trzy dni najlepsi specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapoznawali ich z tajnikami pogody.

Szkoła rozpoczęła się w piątek (tj. 11 kwietnia) a zakończyła dzisiaj (tj. 13 kwietnia). Wzięło w niej udział 30 żeglarzy z wszystkich stron Polski, m. in. Giżycka, Szczecina, Gdańska, Częstochowy, Warszawy, Opola, Gdyni, Bydgoszczy, Słupska i Kościerzyny.

W ciągu trzech dni kursanci wysłuchali wykładów, prelekcji i pokazów dotyczących meteorologii żeglarskiej. Omówiono układy baryczne, wyjaśniono jak prognozować siłę i kierunek wiatru, opowiedziano o frontach atmosferycznych, rodzajach i podziałach chmur. Wyjaśniono jak prognozować pogodę na podstawie wyglądu nieba i jak powstaje żeglarska prognoza pogody. Wiele mówiono o sztormach, burzach i jak zachować się w ich trakcie na jachcie.

Zajęcia nie miały charakteru wyłącznie teoretycznego. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli z mapami synoptycznymi, zapoznali się z systemem meteorologicznej osłony żeglarstwa śródlądowego na przykładzie "mazurskiego szkwału” z 2007 r. oraz poznali specyfikę letnich sztormów na Bałtyku na przykładzie tragedii jachtu „Rzeszowiak” z 2005 r.

Dopełnieniem szkolenia była wizyta kursantów w Morskim Centrum Koordynacyjnym SAR w Gdyni oraz spotkanie z kapitanem Maciejem Sodkiewiczem, znanym żeglarzem polarnym, który w ubiegłym roku poprowadził jacht „Barlovento II” najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa. Żeglarz opowiedział uczestnikom Szkoły o swoich doświadczeniach z żeglugi w ekstremalnych warunkach pogodowych.

VI Szkoła Meteorologii Żeglarskiej odbyła się w Gdyni po raz pierwszy, dotąd gościła w Pucku. Jej organizatorem był Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Morski w Gdyni przy współpracy z POZŻ i pod patronatem Miasta Gdyni oraz Radia Gdańsk.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912