TYP: a1

Sail Świnoujście po raz czwarty!

środa, 18 lipca 2012
W pierwszy sierpniowy weekend po raz czwarty odbędzie się ważne dla miasta wydarzenie - Sail Świnoujście 2012. Położenie geograficzne Świnoujścia, dogodna lokalizacja portu z krótkim i bezpiecznym wyjściem w morze, a także największy na polskim wybrzeżu port jachtowy i długie tradycje żeglarskie powodują, że impreza doskonale wpisuje się w charakter miasta i ma już swoich wiernych sympatyków wśród bractwa żeglarskiego i „szczurów lądowych".

REJSY ŻAGLOWCAMI

Sail Świnoujście to przede wszystkim żaglowce - to właśnie rejsy żaglowcami na pełne morze przy akompaniamencie śpiewanych szant stanowią największą atrakcję imprezy. Przez trzy dni każdy może zakosztować namiastki marynarskiego życia, doświadczyć wyjątkowych wrażeń na rozkołysanym morzu, doskonale się przy tym bawiąc. To także świetna okazja do poznawania żeglarskich tradycji i zwyczajów, spotkań i rozmów z członkami załóg. Rejsy odbywają się trzy razy dziennie, w systemie naprzemiennym. W przerwach między rejsami każdy żaglowiec jest także nieodpłatnie udostępniany do zwiedzania.

PARADA ŻAGLOWCÓW

Tylko w Świnoujściu zobaczyć można majestatyczne i mniejsze żaglowce wychodzące na żaglach w szyku paradnym na pełne morze. Co więcej, można być aktywnym uczestnikiem tego wydarzenia, płynąc na pokładzie jednego z nich! Idealnym miejscem do podziwiania parady z lądu jest natomiast falochron zachodni z popularnym „Wiatrakiem".

KONCERTY

Szantowe koncerty to stały element imprezy. Odbywają się przez wszystkie trzy dni na scenie, dla której tłem zazwyczaj jest jeden z wyjątkowych żaglowców. Z całej Polski, ale także krajów sąsiednich (Niemcy, Skandynawia) przyjeżdżają wykonawcy, których repertuar artystyczny nieodłącznie związany jest z morzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się także koncerty rodzimego artysty, o imponującym dorobku artystycznym - Jurka Porębskiego.

JARMARK MORSKI

Coś dla oka i podniebienia! Stoiska rzemieślnictwa i rękodzieła, morskie motywy malowane na szkle, gadżety marynarskie, elementy wyposażenia żeglarskiego, obowiązkowa rybka, i wiele innych atrakcji.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY O TEMATYCE MORSKIEJ

Historia Świnoujścia nieodzownie związana jest z morzem. To morze warunkowało rozwój gospodarki morskiej, strategiczne znaczenie miasta jako twierdzy morskiej, portu promów dalekomorskich, czy wreszcie funkcji turystycznej. To właśnie będzie można zobaczyć na fotografiach dawnego Świnoujścia w Muzeum, wystawie morskich pejzaży lokalnych fotografików i malarzy, czy podczas historycznych pogawędek.

Zapraszamy!

Źródło: www.sail-swinoujscie.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912