TYP: a1

Rusza nabór do drugiej edycji programu Energa Sailing Edukacja

poniedziałek, 20 stycznia 2014
Informacja prasowa
Energa Edukacja
Źródło: www.edu.energasailing.pl
Jak zawiązać ósemkę, co to jest grot i czym różni się zwrot na wiatr od zwrotu z wiatrem? To wiedza, którą zdobywać będą uczestnicy drugiej edycji projektu Energa Sailing Edukacja. Nabór do programu rozpoczął się w poniedziałek 20 stycznia i potrwa do 16 lutego.

II edycja Energa Sailing


Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA, którego pierwsza edycja rozpoczęła się w 2013 roku. Jego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Partnerami drugiej edycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.

Program Energa Sailing łączy elementy edukacyjne i sportowe. Mamy nadzieję, że druga edycja pozwoli nam na kontynuację wyzwań, które postawiliśmy sobie na samym początku: ukazanie żeglarstwa jako szkoły życia, sportu kształtującego wzorce właściwych zachowań, uczącego samodyscypliny i czerpania radości z wysiłku. Poza tym to po prostu szansa na wspaniałą żeglarską przygodę – mówi Rafał Sawicki z PZŻ.


Maciej Ruwiński z grupy ENERGA dodaje: – Obserwując zeszłoroczne dokonania młodych żeglarzy, jesteśmy przekonani, że także w tym roku nie zabraknie sportowej rywalizacji i zaangażowania. Program Energa Sailing kierowany jest zarówno do dzieci, które dotąd nie żeglowały, jak też do tych, które mają już na koncie pierwsze sportowe sukcesy. Wspieranie rozwoju młodzieży poprzez sport jest elementem naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu.

W zeszłorocznej edycji programu Energa Sailing wzięło udział 700 uczestników z 7 miast (4 województwa), którzy przepłynęli łącznie ponad 36 800 mil morskich i zawiązali 92 000 metrów węzłów żeglarskich. W cyklu regat Energa Sailing Cup rywalizowali młodzi sternicy z całego kraju, a najlepsi z nich wzięli także udział w finale, który odbył się w Sopocie. Dla najlepszych uczestników całego cyklu został zorganizowany obóz żeglarski Energa Sailing Camp. 37 sterników miało okazję trenować pod okiem mistrzów: „Gutka”, Piotra Myszki oraz olimpijczyków – Anny Weinzieher, Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego.Trzynaście osób spośród młodych żeglarzy zostało stypendystami programu i otrzymało dofinansowanie na sprzęt oraz programy szkoleniowe.

Jednym z elementów programu Energa Sailing jest projekt Energa Sailing Edukacja, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały styczności z żeglarstwem. W tym roku projekt będzie realizowany na terenie sześciu miast: Olsztyna, Warszawy, Poznania, Krakowa, Szczecina i Gdyni.

Nabór do programu prowadzony będzie przez regionalnych koordynatorów projektu w porozumieniu z lokalnym samorządem oraz szkołami. W tym roku rekrutacja będzie prowadzona na dwa sposoby. Połowa uczestników zostanie wybrana spośród dzieci, które zgłoszą się do lokalnego koordynatora. Po takim zgłoszeniu zostaną zarejestrowane na stronie internetowej www.edu.energasailing.pl. Pozostali uczestnicy zostaną zrekrutowani przez nauczycieli ze szkół, które wezmą udział w konkursie, polegającym na napisaniu listu motywacyjnego: „Dlaczego dzieci z mojej szkoły chcą uprawiać żeglarstwo z Energa Sailing”. Nauczyciele, którzy zaangażują się w projekt, będą mogli wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu instruktorów żeglarstwa. Tegoroczna edycja programu przewiduje uczestnictwo około 100 dzieci w każdym regionie, czyli łącznie około 600 osób.

Teoria i praktyka

Zajęcia w ramach projektu Energa Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Lekcje teoretyczne zostaną zorganizowane w formie spotkań moderowanych, warsztatów i gier terenowych, sprzyjających kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nauczających podstaw żeglarstwa. Część praktyczna, która rozpocznie się w maju, odbywać się będzie na wodzie, a uczestnicy programu będą mieli okazję sprawdzić teorię w działaniu. Ponadto początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej półkolonii żeglarskiej, która zostanie zorganizowana indywidualnie dla każdego tegorocznego ośrodka regionalnego.

Podobnie jak w zeszłym roku, także w tym, program wspierają wybitni polscy żeglarze i sportowcy. Każde z miast będzie posiadało swojego patrona – zawodnika Kadry Narodowej PZŻ, który będzie członkiem Energa Sailing Team Poland. Opiekunowie poprowadzą pojedyncze zajęcia podczas części praktycznej. Wśród tegorocznych patronów znajdą się: Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (Szczecin), Anna Weizieher (Warszawa), Przemysław Miarczyński (Trójmiasto), Piotr Myszka (Olsztyn), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek / Paweł Kołodziński (Kraków).

Po więcej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stronę internetowej www.edu.energasailing.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 18 stycznia

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894