TYP: a1

Rekordowy Puchar Arki

środa, 4 maja 2016
Informacja prasowa
174 zawodników, najwięcej w historii regat, rywalizowało w Gdyni w czasie XXXVI Pucharu Arki w klasach Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7. Była to pierwsza tegoroczna impreza organizowana przez MKŻ Arka Gdynia. Trzydniowa rywalizacja – od 30 kwietnia do 2 maja – Polaków, sześciu Białorusinów i Rosjanina odbywała się na Zatoce Gdańskiej. Dzięki dobrym warunkom udało się przeprowadzić dziewięć zaplanowanych wyścigów.


Fot. Tadeusz Lademann

- Przed regatami pogoda była niesprzyjająca, było zimno, a woda miała temperaturę 4 stopni - mówi Andrzej Lutomski, komandor Arki. - Żeglowanie w takich warunkach na łodziach ślizgowych, które uzyskują duże szybkości, jest trudne i mało przyjemne. Szczęśliwie podczas wyścigów pogoda dopisała, słońce było przez całe trzy dni. Problemem był tylko słaby wiatr.

Puchar przechodni dla najlepszego klubu powędrował w ręce gospodarzy – MKŻ Arka Gdynia. W klasie Laser Standard najlepszy okazał się Wojciech Zemke, jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy Arki. Tuż za nim uplasował się Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoń Szczecin oraz zmagający się z kontuzjami Filip Ciszkiewicz, również z MKŻ Arka Gdynia.

- To były moje pierwsze regaty od dwóch lat - mówi Wojciech Zemke, zwycięzca w klasyfikacji Laser Standard. - Było nieźle, ale udało mi się wygrać dlatego, że Filip Ciszkiewicz nie płynął w jednym wyścigu. Wystartowałem dla przyjemności, ale zastanawiam się, czy nie wrócić na serio do żeglarstwa.

W klasie Laser Radial pierwsze miejsce zajął Damian Kosmalski z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, wyprzedzając Mateusza Skrabaszewskiego z Arki i Wojciecha Klimaszewskiego, reprezentanta MBSW/UKŻR Giżycko.
W klasie Laser 4.7 kobiet zwyciężyła Julia Rogalska z MBSW/UKŻR Giżycko przed Ekateriną Sanko z SDUSHOR Mińsk i Aleksandrą Puzyno z ŻLKS Poznań. W klasie Laser 4.7 mężczyzn do lat 18 najlepszy był Marek Rospond z YC PTTK „Beskid” Nowy Sącz, drugie miejsce zajął Filip Miłto z JK Kotwica Kołobrzeg, a trzecie Jakub Kopeć z ChKŻ.

W klasie Laser 4.7 mężczyzn do lat 16 zwyciężył Tytus Butowski (KS AZS AWFiS Gdańsk), wyprzedzając Maksymiliana Michalika (KS Spójnia Warszawa) i Michała Krasodomskiego (KS AZS AWFiS Gdańsk).

W uroczystym zakończeniu regat uczestniczyli olimpijczycy – Maciej Grabowski, reprezentant Polski w klasie Laser w Sydney, Atenach i Pekinie, oraz koszykarka Katarzyna Dydek, która wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.

Wyniki Pucharu Arki zaliczają się do Pucharu Polski według współczynnika 100 dla klasy Laser 4.7 i 150 dla klasy Laser Radial. Regaty mają również status eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w klasie Laser 4.7 oraz mistrzostw świata i Europy w klasie Laser Radial.

Organizatorami regat byli MKŻ Arka przy współpracy z Urzędem Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Sportu, Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Pomorskim Związkiem Żeglarskim.
Tagi: regaty, Puchar Arki, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912