TYP: a1

Pomorze wyruszyło na morze

czwartek, 12 września 2013
Informacja prasowa
Akcja Pomorze na morze. Zawisza Czarny
Pierwszy dzień akcji „Pomorze na morze”
Fot. Tadeusz Lademann
Wczoraj konferencją prasową w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (POZŻ) w Gdyni rozpoczęła się druga edycja akcji „Pomorze na morze”.

„Pomorze na morze” to jedyny tego rodzaju w Polsce projekt, którego celem jest edukacja morska i promocja żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego. Organizatorem projektu jest POZŻ. Partnerami zaś Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni i pomorskie samorządy.

Rozpoczęta akcja potrwa pięć dni - do 15 września. Skorzysta z niej (za darmo!) 600 dzieci z Chojnic, Człuchowa, Sierakowic, Nowego Dworu Gdańskiego, Żukowa, Kartuz, Jastarni, Pucka, Gdyni i Gdańska. Wśród nich będą także niepełnosprawni.

Uczestnicy projektu udają się z Gdyni w rejs po Zatoce Gdańskiej żaglowcem „Zawisza Czarny”. Każdego dnia statek odbywa 4 wycieczki zabierając każdorazowo 30 pasażerów. Podczas rejsu dzieci biorą udział w żeglarskich zabawach edukacyjnych. Na ich zakończenie otrzymują pamiątkowe dyplomy.

Po powrocie z morza uczestniczy akcji zwiedzają legendarny jacht „Opty” i oglądają film dokumentalny o Leonidzie Telidze w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni. W tym roku wypada 44. rocznica zamknięcia przez Teligę wokółziemskiej pętli w jego pierwszym w historii Polski samotnym opłynięciu świata pod żaglami.

Pierwsze dzieci (z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17 w Gdańsku) weszły na pokład żaglowca „Zawisza Czarny” dokładnie o godz. 8. Zadowolenia z odbytego rejsu nie popsuł im nawet siąpiący deszcz. „Pamiętajcie o nas następnym razem” – powiedziała na zakończenie wycieczki Monika Lehmann, opiekunka grupy.

O godz. 11.30 w siedzibie POZŻ odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa POZŻ Bogusława Witkowskiego, Tomasza Maracewicza, komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni (armatora „Zawiszy Czarnego”), a także reprezentantów samorządów biorących udział w projekcie. „Ta akcja to bardzo dobry pomysł” – mówił Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta Sierakowic. - „Liczymy, że będzie kontynuowana.” „Zrobimy wszystko, aby tak było” – zadeklarował prezes POZŻ Bogusław Witkowski.

Obecna akcja to druga odsłona projektu „Pomorze na morze”. Jej pierwsza edycja odbyła się w czerwcu w czasie tegorocznego Święta Morza. W akcji wziął wówczas udział, poza „Zawiszą Czarnym”, również jacht „Copernicus”. Przez ich pokłady przewinęło się wtedy pół tysiąca osób.

POZŻ to istniejące od pół wieku stowarzyszenie skupiające ponad 50 klubów żeglarskich z terenu województwa pomorskiego. Zrzeszają one ponad 3 tysiące żeglarzy. Więcej o działalności POZŻ przeczytać można na www.pozz.org.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912