TYP: a1

"OCEANIA - morskie laboratorium" w "Kinie pod żaglami"

piątek, 15 listopada 2013
Informacja prasowa

Fot. Ewa Górska
W czwartek 14 listopada podczas kolejnego spotkania cyklu „Kino pod żaglami” został zaprezentowany film Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Oceania” - morskie laboratorium” opowiadający o pracy żaglowca OCEANIA - statku badawczego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Gościem specjalnym spotkania była profesor Instytutu Oceanologii Polskiej AN pani Joanna Szczucka, która obecnie kieruje pracownią Akustyki Morza i która brała udział w wielu ekspedycjach badawczych, głównie na OCEANII.

Zaprezentowany film opowiedział historię żaglowca oraz pokrótce pokazał jak wygląda praca badawcza na statku. OCEANIA została wybudowana w 1985 r. według projektu znanego polskiego konstruktora żaglowców - inż Zygmunta Chorenia. Zastosowano na niej nowatorskie jak na tamte czasy ożaglowanie – trzy trapezowego kształtu żagle rejowe podnoszone nie przy pomocy mięśni załogi, ale hydrauliki. Dzięki temu podnoszenie żagli trwało tylko kilka minut po przyciśnięciu jednego przycisku. W 2010 roku, po 25 latach użytkowania, OCEANIA przeszła duży remont: zmianę typu ożaglowania – teraz ma trzy wielkie żagle sztakslowe (trójkątne) oraz gruntowną modernizację prawie całego wyposażenia (m.in. silnik, przyrządy nawigacyjne, urządzenia pokładowe, wnętrze jednostki). Zmodernizowane zostały też laboratoria i sieć komputerowa. Dzięki remontowi OCEANIA dostała „nowe życie” i jest nadal gotowa do służby na rzecz nauki. Jest najbardziej „zapracowanym” polskim żaglowcem - na morzu spędza średnio 240 dni w roku, z czego 70 dni w Arktyce i 170 dni na Bałtyku.

Po filmie pani profesor Joanna Szczucka przedstawiła przyrządy badawcze używane przez naukowców na statku oraz opowiedziała o wybranych projektach naukowych realizowanych na tej jednostce. Z pokładu żaglowca prowadzone są badania z zakresu fizyki, hydrodynamiki, chemii i biochemii, ekologii i genetyki organizmów morskich przy użyciu najnowocześniejszej aparatury badawczej. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć z udziałem dokonanych na pokładzie OCEANII można na przykład zaliczyć odkrycie ośmiu nowych gatunków zwierząt!

„Dzięki OCEANII mogliśmy dołączyć do bardzo elitarnego klubu krajów prowadzących badania oceaniczne” - podsumowała pani profesor.

OCEANIA to jednak nie tylko naukowcy. Żaglowiec obsługuje 13 osobowa stała załoga. Podczas 28-letniej działalności przez jednostkę przewinęło się ponad 100 osób załogi. Na czwartkowym spotkaniu obecni byli również jej byli członkowie, tak więc licznie zgromadzona publiczność, oprócz wiedzy „naukowej” mogła usłyszeć anegdoty i wspominki z długiego życia OCEANII.

Zapraszamy na następną projekcję „Kina pod żaglami” 21 listopada na film „Kartka z historii POZŻ”. Zostaną wtedy pokazane nieznane dotąd filmy odnalezione w archiwum Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Taśmy sprzed niemal pół wieku będzie komentował wieloletni prezes POZŻ, wybitny polski okrętowiec, prof. Bolesław Mazurkiewicz. Widzowie będą mogli obejrzeć 40-minutowy pokaz filmów odnalezionych w archiwum POZŻ. Nieznane dotąd taśmy, nakręcone amatorską kamerą 8 mm, pokazują kilkadziesiąt scen z działalności Związku – regaty, uroczystości i zebrania.

Informacje na temat pokazów znajdują się na stronie: www.pozz.org.pl i na profilu projektu na Facebooku: www.facebook.com/kino.pod.zaglami

„Kino pod żaglami” to cykl poświęcony filmom o tematyce żeglarskiej. Każdy pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami poszczególnych filmów albo ich bohaterami. Cykl ten to nowy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego realizowany wspólnie z Andrzejem Minkiewiczem, organizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich Jacht Film.

Projekcje „Kina pod żaglami” odbywają się w każdy czwartek o godz. 17 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 (wejście od strony Skweru Kościuszki). Każde spotkanie połączone jest z losowaniem drobnych upominków dla widzów. Dla gości „Kina pod żaglami” na czas pokazów udostępniony jest parking POZŻ. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2
popularne artykuły

Kalendarium: 19 stycznia

Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008