TYP: a1

"Mini" ze Szczecina

piątek, 27 lutego 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
Jacht Proto Mini 650, na którym Radek Kowalczyk chce wystartować w tegorocznych regatach Mini Transat, powstaje w polskiej stoczni Yacht Service w Szczecinie. Zakończono oficjalnie etap przygotowań. Rusza budowa.

W stoczni YS_fot YachtService
W stoczni YS. Fot. YachtService

Budowa każdego jachtu składa się z kilku etapów” – wyjaśnia Mariusz Świstelnicki, właściciel Yacht Service. „Najpierw trzeba zbudować model, potem formę, a dopiero potem kadłub. Mamy gotowy model i formę, w poniedziałek zaczynamy budowę Mini, na którym Radek będzie żeglował w najbliższym sezonie” – dodaje.

Szczecińska stocznia działa na międzynarodowym rynku jachtowym od ponad 25 lat. Współpracuje z wieloma firmami z Europy zachodniej. Powstało tu wiele znanych konstrukcji – ostatnio XP 33 dla duńskiej firmy X Yachts, nominowany do europejskiej nagrody Jacht Roku 2014, a wcześniej bardzo luksusowe Eagle 44 czy Eagle 54 dla Leonardo Yachts.

Jacht Kowalczyka będzie zbudowany w całości z włókien węglowych, w najnowszej dostępnej technologii. „Yacht Service ma konieczne doświadczenie do tego projektu, nie tylko w zakresie technologii, ale również współpracy z bardzo wymagającymi odbiorcami” – mówi żeglarz. „Urodziłem się w Szczecinie i bardzo się cieszę, że tutaj powstaje moje Mini.

Według harmonogramu budowa jachtu potrwa do końca kwietnia. Niebawem do Polski przyjedzie ponownie Etienne Bertrand, projektant jednostki, aby osobiście dopilnować szczegółów. „Prace wykonane do tej pory są bardzo dobrej jakości” – podkreśla Francuz. „Nie ma konieczności, żebym cały czas był na miejscu, ale jeżeli jest taka potrzeba, zawsze przyjeżdżam. Nie mamy żadnych problemów komunikacyjnych, używamy tego samego oprogramowania, wszystkie prace idą zgodnie z planem” – zapewnia.

MJ
Tagi: Mini Transat, Radek Kowalczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 listopada

Francis Joyon na trimaranie IDEC wyruszył z Brestu samotnie w okołoziemski rejs z zamiarem pobicia rekordu Ellen MacArthur; zameldował się na mecie po 57 dniach żeglugi, poprawiając poprzedni rekord o dwa tygodnie.
piątek, 23 listopada 2007