TYP: a1

Karol Jabłoński po raz dziesiąty mistrzem świata!

środa, 27 stycznia 2016
Informacja prasowa
W zakończonych dzisiaj w Szwecji bojerowych mistrzostwach świata Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski, Olsztyn) obronił tytuł mistrza świata. Jest to jego dziesiąty złoty krążek, trzeci z rzędu. Wicemistrzem świata został również Polak - Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn.


"Dzisiaj odbyły się cztery wyścigi przy wietrze 8-10 m/s. Silny wiatr, twardy lód pokryty wodą. Trasa była w miarę krótka (ok. 2 km), bardzo dużo "ciasnych" sytuacji. Rywalizacja była bardzo zacięta do ostatniego wyścigu. Po niedzielnych wyścigach byłem na czwartej pozycji z 1-punktową stratą do trzeciego miejsca i 2 punktami do pierwszego. Pierwszy wyścig nie był optymistyczny. Jadąc w czołówce, na drugiej halsówce, wykonałem gwałtowny ruch sterem i "wywinąłem korkociąg" - obróciło mnie o 360 stopni. Zdarzyło mi się to pierwszy raz w życiu. Straciłem pozycję i wyścig skończyłem na 20 miejscu." - relacjonuje Karol Jabłoński - "W kolejnych wyścigach powoli odzyskiwałem pozycje. Żeglowałem konserwatywnie, aby unikać kolizji. Każde miejsce się liczyło, nie liczyłem punktów, tylko żeglowałem jak najlepiej, aby na końcu dopiero sprawdzić na którą pozycję mnie to zaprowadzi. Dzięki doświadczeniu, sprytowi, jak i błędom konkurencji, kolejne trzy wyścigi skończyłem na drugim miejscu. I okazało się, że wygrałem. Było to zaskoczeniem i dla mnie, i dla wszystkich, bo po pierwszym dzisiejszym wyścigu raczej się już nie liczyłem."

Bojerowe mistrzostwa świata odbywały się od 23 stycznia na jeziorze Glan k/ Norrköping w Szwecji. W regatach startowało 160 zawodników. Strona regat: idniyra.eu

Wyniki - pierwsza trójka:
  1. Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) - 19 pkt.
  2. Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) - 24 pkt.
  3. Vaiko Vooremaa (Estonia) - 26 pkt.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912