W pierwszy weekend lipca na wodach jeziora Jamno odbędzie się II ogólnopolski zlot polinezyjskich łodzi typu PROA. Gospodarzem zlotu będzie przystań Wojskowego Domu Wypoczynkowego WDW w Unieściu, a partnerem Centrum Podróży Masz Wakacje z Koszalina.Ubiegłoroczna impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród armatorów tych nietypowych w tej części świata jednostek, koszalińskich żeglarzy i dużej grupy widzów, która licznie przybyła nad jezioro Jamno, by obejrzeć paradę jachtów na wodzie. Również media, zarówno regionalne, jak i te ogólnopolskie szeroko komentowały imprezę. Gościliśmy wówczas aż 5 spośród 9 pływających w Polsce polinezyjskich łodzi. Tym samym było to największe spotkanie łodzi typu PROA w Europie!
Po części oficjalnej, dwie jednostki – PJOA i WIKIWIKI wyruszyły na morze by po raz kolejny pokazać, że rozsądnie uprawiana żegluga wzdłuż wybrzeży Bałtyku jest jak najbardziej możliwa i bezpieczna.
Podczas tegorocznej edycji zlotu frekwencja może być nawet dwukrotnie większa. Już w tej chwili zapowiedziały się łodzie uczestniczące w pierwszej edycji, takie jak:
Łodzie PROA uczestniczące również w I edycji zlotu:„Te puke” - to jedyna (!) poza wyspami Salomona jednostka tego typu. Zbudowana przez Jurka Jarockiego. Na co dzień stacjonuje nad jeziorem Jamno.
„Wa`apa” - z Warszawy, jedna z najpopularniejszych konstrukcji tego typu, zbudowana przez Andrzeja Nowackiego wg projektu Gary`ego Dierkinga. Przybędzie na zlot świeżo po próbach na wodzie.
„Pjoa” - z Warszawy, Janusza Ostrowskiego - najbardziej zasłużona morska jednostka plażowa. Sprawdzona jako doskonała konstrukcja do pływania plażowego m.in. w czasie rejsu wzdłuż polskiego wybrzeża, podczas którego przepłynęła etapowo dystans z Międzyzdrojów do Gdańska.
„Wikiwiki” - z Pałacu Młodzieży w Szczecinie. W sezonie pływała po jeziorze Jamno.
„Nietoperz” z Łodzi, Krzysztofa Mnicha - najstarsze, zachowane w Polsce Proa i prawdopodobnie jedyna na świecie łódź napędzana paralotnią.
Oraz nowe jednostki, a wśród nich m.in.„Maderka” z Gdańska, zbudowana przez Stanisława Skorego Proa o bardzo ciekawym kształcie. Żegluje od niedawna po Zatoce Gdańskiej.
"Tavau" - bliźniacza siostra WikiWiki. Wybudowana w Pałacu Młodzieży w Szczecinie i pływa z młodzieżą po jeziorze Dąbie.
kajak żaglowy zbudowany przez Roberta Hoffmana - to może niekoniecznie PROA, ale również przykład pięknego, malutkiego „pływadełka” - jednym słowem zlot się rozrasta i być może w przyszłym roku jeszcze bardziej zmieni formułę w stronę spotkania nietypowych jednostek pływających… Czas pokaże.
"Mara Mara" czyli latająca ryba - jednostka właśnie budowana przez Krzyśka Mnicha na festyn z Bydgoszczy. Zbudowana z płyt PCV, 4,5 metrowa PROA posiadać ma w planach 6 metrów żagla. Stanowić będzie przeciwwagę dla zbudowanej z tradycyjnych materiałów Wiki Wiki
na 60%
Canoe Outriger ze stoczni Salmo Boats. Prosty w budowie, szybki jacht dla 3 osób załogi.
Sobota, 2 lipca będzie dniem organizacyjnym. Przeznaczonym na wodowanie, wymianę doświadczeń oraz spotkanie załóg i armatorów przy ognisku. Od południa będzie można również oglądać łodzie przy pomoście w WDW w Unieściu oraz podczas treningów na wodzie.
W niedzielę około godziny 11:00 nastąpi oficjalne otwarcie zlotu oraz parada jachtów pod żaglami na trasie pomiędzy Unieściem a Mielnem. Jeśli pogoda pozwoli planowana jest również wieczorna parada wzdłuż plaży pomiędzy kanałem a Mielnem.
Po zlocie tradycyjnie cześć PROA uda się w dalszą drogę. Wybrzeżem Bałtyku…
Dodatkowe informacje na temat zlotu znajdować się będą na stronie:
www.proa.maszwakacje.pl oraz na facebooku
Informacje o zlocie: 795 128 10